Avatar uživatele
hapiky

Lze čas zpomalit i jiným způsobem, než vlivem silné gravitace, nebo velké rychlosti?

Dala by se křivka času otočit jiným směrem než dopředu? Samozřejmě teoreticky podle dnešních matematických výpočtů.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? aliendrone před 1000 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Kepler

Nejsem teoretický fyzik, ale mám za to, že významnější dilatace času nastává jen při vysoké subsvětelné rychlosti a v místech zakřivení časoprostoru vlivem vysoké gravitace.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Disraeli

Jak jako gravitace? Přítomný okamžik, je přítomný okamžik (menší než jedna vteřina) a to se změnit nedá… pouze se dá do jisté míry ovlivnit vnímání toho času. Čas je jen iluze a existuje jen TEĎ.
Co se týká kalendáře, dnů, minut a podobně to jsou lidské výmysly pro zjednodušení a počítání toho času.
Cestovat rychleji než světlo též neznamená překonávat čas.

Určitě by se (nějak) dala pozměnit rotace Země a další věci, ale to není důležité. Jeden den tady trvá tolik a tolik, protože to tak je. I kdyby trval 25 nebo 22 hodin, je to jedno. Čas (ve vesmíru) je jen jeden.
Země se otočí kolem své osy během 24 h, Země oběhne Slunce za 365 a čtvrt dne,… ale to nic neznamená.
Cestovat časem lze jen v nehmotné/jem­nohmotné, duchovní rovině. Pokud tomu věříš, pokud nevěříš, tak to nelze (protože to logicky nezkusíš ani nezjistíš).

Upravil/a: Disraeli

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Kelt

Uvádět zpomalení času, když vše se měří podle času je nesmysl. Pokud prostor nebude homogenní, tak čas se bude šířit v každém směru různě. To je teoretický předpoklad?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Mno, protože se na tyhle otázky ptáš častěji a předpokládám, že o tom něco víš, tak udělám vyjímku a neodbydu tě tím, že dám Keplerovi palec a hotovo (popřípadě bych napsal totéž co on, kdyby nebyl rychlejší). ;) :D :D

Ve skutečnosti NEJDE o DVA způsoby, nýbrž o JEDEN mechanismus časové dilatace. Těžko ti to laicky vysvětlím (číhá gangster Dochy, aby mi do toho při sebemenší příležitosti hodil vidle [zmetex jeden! ;) :D], ale i tak se pokusím). Ovšem bez minima matiky a fyziky to nepůjde.

Hmota v OTR figuruje jako tenzor energie a hybnosti (JJ Dochy, VÍM, ale spokojíme se pro účel odpovědi s tímhle!)
Tenzor > https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tenzor
Tenzor energie a hybnosti > https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Tenzor_ener­gie_a_hybnosti
Einsteinův tenzor > https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Einstein%C5%AF­v_tenzor

Laicky si to můžeš představit jako udržení rovnováhy na páce – zkrátíš rameno a budeš muset vynaložit větší sílu pro udržení rovnováhy (a naopak). Prostě v rovnici jsou vzájemné závislosti jasně vidět, i když ti to hned z první přijde jako dva odlišné způsoby k dosažení téhož efektu. V konečném důsledku jde o ZAKŘIVENÍ prostoročasu úměrně jemuž dochází k časové dilataci a je fuk, jestli ho dosáhneš pomocí hmotnosti či rychlosti (přesněji energie [vztah energie a hmotnosti E=mc² ti asi vysvětlovat nemusím ;) :D] a hybnosti viz výše). Tudíž známe JEDINÝ mechanismus způsobující časovou dilataci a pokud OTR platí, tak ani jiný znát nemůžeme. :)

Ohledně šipky času jsme na tom o dost hůře. NEVÍME co čas žene z minulosti do budoucnosti, fyzika by fungovala stejně dobře i kdyby běžel čas naopak (z budocnosti do minulosti). Samozřejmě jsou hypotézy pokoušející se to vysvětlit, osobně bych vsadil na pana Boltzmanna (termodynamické zákony – entropie) spolu s teorií informace a holografickým principem.

V TV (když jsem ji ještě provozoval jako HW zařízení) dávali na Discovery Science apod. kanálech pořady jako „Cestování červí dírou s Morganem Freemanem“, kde se těmito tématy zaobírali. Takový 2. stupeň pro pokročilejší laiky, kterým jsou známy základy (1. stupeň je „pro blbce“, kteří s otevřenou hubou čumí na STR a její důsledky, takových je také dost, ale nic nového s vyjímkou opakování nepřináší), takže zkus mrknout, popřípadě na YT bývají často uploadovány záznamy těhle pořadů.

BTW – Pokládáš pěkné otázky, ale dostali jsme se na hranici, kde věci jdou „popsat hubou“ (nějakým příměrem pro představu). Popsat to „řečí matematiky“ je prostě konstruktivnější a tak nějak nativnější. Tož jestli budeš pokračovat, budeš potřebovat buď někoho s lepšími imaginacemi, než kterými disponuji já NEBO přejít na matematiku. :)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Dá se zpomalit psychlogicky. Např. nepříjemný zákrok u lékaře trvá nekonečně a nesnesitelně dlouho, ale objektivně se během zákroku čas nijak nezpomalil.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
podger

Dala by se křivka času otočit jiným směrem než dopředu? Samozřejmě teoreticky podle dnešních matematických výpočtů?

Samozřejmě, že ano. Je to jeden z filozofických problémů fyziky.
Jestli ti stačí vysvětlení v češtině, začni tady:
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=FnbdobE0pG8
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=UdHl5-9vXiI

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
aliendrone

Kelt>>> Čas se nešíří (podobně jako prostor), prostě JE. A stejně jako prostor je i čas různým způsobem deformován („zakřiven“) v závislosti na okolnostech. :)

Avatar uživatele
hapiky

Disraeli: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dilatace_%C4%8Da­su

před 1000 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Disraeli

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Casopros­tor
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cas#De­finice
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/M%C4%9B%C5%99en%C3%AD­_%C4%8Dasu
..... https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lorentz%C5%AF­v_faktor https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Lorentzova_tran­sformace
Skutečný čas se ovšem k ničemu neváže ani k rychlosti. Prostě JE. Nebo přesněji čas je iluze a jeho vnímání a měření je idividuální (a tedy relativní, v měření v časoprosturo, ve spojitosti s rychlostí a gravitací však irelevantní… pomocí toho se nedá cestovat časem ani nic podobného).

před 1000 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek