Avatar uživatele
Registrovaný

LPG vs. zemní plyn vs. propan-butan - čím se liší?

Čím se liší tyto 3 druhy plynů?
Jako moc vadí, pokud bych některých z nich zaměnil při použití s Bunsenovým kahanem, který je stavěný na zemní plyn (natural gas)? Slyšel jsem, že to až tolik nevadí, pokud bych použil například PB láhev...
Jak se poté bude lišit potřebné příslušenství (regulátor tlaku plynu, hadice, ventil,...) ke kahanu?
Děkuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

LPG = propan - butan (Liquified Propane Gas, zkapalnělý propan). Směs těchto dvou plynů tvoří cca 90% objemu a může se měnit a taky mění jejich poměr při výrobě, zejména pro zlepšení vlastností pro zimní resp. letní použití. Zemní plyn je směs uhlovodíků s převahou metanu (obsah metanu kolísá podle místa těžby resp. při jiném způsobu výroby, ve většině nad 90%). Tyto dva plyny se liší v hodně parametrech, ale pro účel tvé otázky je důležité to, že jakýkoliv spotřebič se při přechodu z jednoho plynu na druhý musí přetryskovat, tzn. vymění se tryska - ta poslední součástka, ze které vychází čistý plyn, za ní už se mísí se vzduchem a hoří. Spotřebiče na LPG potřebují trysku s daleko menší dírkou, jinak z toho bude plamenomet. Regulátor na bombu LPG samozřejmě potřebuješ, přímý tlak je příliš vysoký a navíc dost kolísá s teplotou a se zbývajícím množstvím kapalné fáze v bombě. Zemní plyn už přichází na odběr jako nízkotlaký. Hadice a ventily by měly být stejné.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Bronzový

Pro každý druh plynu musí být spotřebič vybaven jinou tryskou. Pokud nevíš, čím se liší zemní plyn od propan-butanu, tak se raději do žádných pokusů s kahanem nepouštěj.


Avatar uživatele
Stříbrný

Slyšel jsi, že to až tolik nevadí? Tak to neřeš. Maximálně ti to vybouchne. V lepším případě to bude blbě (málo nebo naopak hodně) hořet. Copak chceš vařit, perwine?


Avatar uživatele
Stříbrný

zemní plyn je metan CH4, propan a butan jsou poněkud složitější uhlovodíky i když chemicky velmi příbuzné, běžný hořák by měl akceptovat všechny uvedené plyny ale...poraď se učitele-chemika


Avatar uživatele
Stříbrný

ještě doplním, mělo by platit
LPG = propan butan
CNG = zemí plyn

(je možné, že v LPG jsou trochu jiné poměry než v klasické PB lahvi, ale pokud ano, asi to nebude nic dramatického)

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 1056
Zlatý annas 964
Zlatý quentos 895
Zlatý mosoj 571
Zlatý hanulka11 556
Zlatý led 522
Zlatý marci1 516
Zlatý gecco 433
Zlatý iceT 387
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.