Rokio

Lidé kterých profesí patří v Česku většinou mezi chudinu?

Které povolání u nás se obvykle pojí s chudobou?

Nejlepší odpověď
Filip84

Na to nelze takto odpovědět.

Jedna věc je příjmová chudoba, druhá věc je relativní chudoba (ohrožení chudobou), absolutní chudoba.

Absolutně chudý je ten, jehož příjem je pod $1.00 / den (cca Kč 710.00 / měsíc). To u nás prakticky nehrozí.

Příjmová chudoba se dá definovat asi následovně: vezmeš si reálné náklady na základní lidské potřeby: bydlení, energie, jídlo, ošacení, doprava (práce, lékař…), lékařská péče, přístup k informacím (internet, telefon, noviny, knihovna …). Jistě, jídlo, ošacení, doprava – to bude všude téměř stejné. Energie už ne tolik, ale pořád se to dá relativně statisticky zprůměrnit. Ale za lékařskou péči – tedy stomatologa, že, většinou – zaplatíš už velmi odlišné částky.

O bydlení ani nemluvě: cena bytu 2+1 se u nás pohybuje od cca Kč 300,000.00 do +Kč 10,000,000.00, nájemné je na tom velmi podobně: město chce, u nás, Kč 57.00 / 1 m2, tj. 40m2 byt vyjde na Kč 2,280.00 měsíčně, ale komerční nájem 40m2 bytu vyjde v průměru na Kč 9,000.00 měsíčně (obojí bez dalších poplatků). Dobře, ale to se dá zprůměrovat, spočítáš si dostupný bytový fond, poměr městských ku komerčních, a tak se dobereš k průměrné ceně na m2.

Nicméně, srovnávat náklady v rámci měst už nejde. Extrémně nízké jsou náklady v Sudetech (=rozvojová země, zralá na Marshallův plán), extrémně vysoké v obci, okrese & kraji v jednom Hlavní město Praha. Takže příjmovou chudobu můžeš ustanovit pouze v daném místě a čase.

Všude (krom vyloučených lokalit, ale vlastně tam taky, protože tam zase není práce, musí za ní dojíždět, není tam lékař, musí za ním dojíždět, prostě vedlejší náklady) se však pod příjmovou chudobou, nebo na její hranici, pohybují rodiny, kde muž i žena pracují za mzdu blízkou minimální mzdě, nebo pracuje jenom jeden a druhý pracuje jen na částečný úvazek, nebo prostě pracuje jenom jeden a druhý má důchod, nebo jiné dávky, sníženou pracovní schopnost etc.

Kolem minimální mzdy vydělávají uklízeči, některé nekvalifikované dělnické síly (šičky, například), nekvalifikovaní pracovníci v zemědělství a lesnictví (ale neplatí to absolutně, v tomto jsou velké rozdíly). řadoví security pracovníci (ostraha obchodů, vrátní ve fabrykách etc.), servis v pohostinství nižší cenové úrovně, kde – jednak – není takové platové ohodnocení, a ani obslužné, a obecně veškeré pomocné práce v hostinské činnosti – pomocný kuchař, pomocné práce v kuchyni, pomocný servis, řidiči rozvozu jídel (ale to neplatí absolutně, jo, jsou v tom velké rozdíly, taky podle kšeftu).

Pak je ještě jeden problém, o kterém se ví a neřeší se, a to je pološedá zóna. To jsou lidé, kteří mají pracovní smlouvu, klidně i na plný úvazek, ale papírový plat je blízký minimální mzdě, reálná mzda je mnohem vyšší, klidně i 2×, 3×, taková i více. Pohostinství, stavebnictví, práce v lese, neplatí to bezvýhradně, ale často. Jde o to, že pokud ten člověk pracuje, tak má třeba Kč 30,000.00, Kč 40,000.00 čistého, i víc, nebo o něco méně, ale na důchod, na nemocenskou etc., mu jdou odvody z Kč 14,000.00 – Kč 15,000.00 čistého. Takže, nemoc, invalidita, ztráta zaměstnání, úraz: problém a risiko příjmové chudoby.

Kapitola sama pro sebe jsou řidiči mezinárodní nákladní dopravy. Oni mají hrubý příjem někde mezi Kč 20,000.00 – Kč 25,000.00, zhruba, takže čistá mzda blízko příjmové chudoby, ale cca stejně vysoké, nebo i vyšší, klidně i 1.5× – 2×, diety ve valutách. Opět, pokud jezdí, žije si jako car. Pokud onemocní, nebo cokoli jiného, nemocenská mu jde z cca Kč 17,000.00 – Kč 20,000.00 čistého (tj. vezmeš 90% – z 20t je to Kč 18,000.00, a z toho 60%, tj. nemocenská cca Kč 11,000.00 – a to je propad: Kč 40,000.00, Kč 50,000.00 s Kč 11,000.00).

Relativní chudoba je ještě širší pojem, a často si za ní mohou lidé sami. Jsou to lidé žijící si nad poměry, mající nepřiměřeně drahé bydlení, auta nad svůj poměr (nad průměrný příjem je i Octavia), s tím související redundantní náklady na energie, servis, etc. Ti lidé ten svůj život „na vysoké noze“ (nebo spíše: maloměšťácký) utáhnou tak – tak, ale jakmile je problém, jakýkoliv, tak i kdyby se uskrovnili, co to jde, tak hypotéka na velký barák, velké zálohy na energie, leasing na drahé auto, zbytečně velká pojistka, včetně havarijní, etc. etc., jim ukrajují větší část z rozpočtu, než by bylo záhodno. A, ano, je jich u nás dost.

Opravdu to nejde generálně vymezit, liší se to místo od místa.

Další odpovědi
rrihamirek1

statni zamestnanci – izs, ucitele, lekari a hlavne VSECHNY RODINY S DETMI

elkon

Obecně lze říci, že lidé bez profesí.

Drap

Převážnš to jsou pomocní dělníci a dělníci s monotoní prací na pásu. Většima z mich v dnešní době také má OA

Gus_Fring

Řekl bych, že jakmile má u nás v Republice někdo zaměstnání, tak nepatří mezi chudé. :)

dubraro

Většiny profesí. Většina lidí v ČR spadá mezi tzv. pracující chudinu (working poor).

zjentek

Živnostník bez zaměstnanců, ten nejen že se nadře fyzicky takže je večer zedřený jak borůvka ale má totálně odpálenou i psychárnu to bych jel raději podnikat do Indie a bejval bych byl normální a usmíval se na lidi okolo 🤷‍♂️

Lgee

Prodavač, uklízeč, bagrista, popelář, moc Lacina prostitutka, hovnocuc.

Filip84

A ještě jsem si na cosi vzpomněl, tak Ti to zítra doplním, ale až zítra, odpoledne, protože už jsem unavený.

Filip84

Rokio: Dal jsem Ti to označit, jako zajímavá otázka, což je, ale zejména proto, protože to – konečně – není funus, hřbitov, poprava, sebevražda, mord, sebevražda, Hitler atp. Jen tak dál, držím palce! +1