Irena123

Jak se točila letecká videa soubojů 2. sv. války?

Dobrý den,
zajímalo by mě, jak se točila letecká videa soubojů za 2. světové války.
Slyšela jsem názor, že každé letadlo mělo v křídlech zabudovanou kameru, aby se dalo zjistit, kolik sestřelů daný pilot měl a i že se podle těchto videí po konci války se soudily válečné zločiny.

Osobně mi toto přijde přetažené za vlasy. Již kvůli možnosti baterií a velikosti tehdejších kamer apod.
Nikde jsem nedokázala dohledat nějaký zdroj, který by se tímto zabýval (jak historii kamer, aby se má teorie potvrdila, tak instalací kamer v křídlech letadel.)
Můj názor je, že letecká videa, která jsou k dispozici, byla točena záměrně z kabiny ( Popřípadě teda nějaká kamera na křídlu apod.) jako propagandistická pro obě strany, popřípadě množná někdy při nějaké misi. (špionážní videa nepočítám, jde mi o souboje)

Silně pochybuji, že každé letadlo mělo kamery v křídlech. (velikost, baterie apod.)
Prosím tedy o objasnění a popřípadě i odkazy na pročtení, dokumenty apod.
Díky všem.

Nejlepší odpověď
quentos

Pro zjištění počtu sestřelů sloužily záznamy z tzv. fotokulometu. Jinak viz Drap.

Další odpovědi
mosoj

Žádný nesmysl o tom fotokulometu. Ano, letadla měla fotokulomet včetně bombardérů. Bombardéry měli možnost také umístit do pumovnic velké kamery k fotoprůzkumu. Od kdy se fotokulomety používaly nevím, ale zajisté, za II. světové války již byly velmi rozšířené a používaly se k potvrzení zásahu ve vzduchu i na zemi. K potvrzení zásahu byl třeba snímek, nebo svědectví dalšího pilota.
S baterií není problém. Byly napájeny z palubní sítě, která též měla svoji baterii!!
Jednalo se ale o fotokamery na film a ten se jak se tehdy běžně dělalo, vyvolával. Taktéž mechanický pohon převíjení a spouště nebyl problém.

Drap

Je to nesmysl. . Na některá letadla se přidělával i fotoaparát, vyjímečně měla posádka i kameru.. Nebylo to však v běžné výbavě. To co se zachovalo je na klasických filmových pásech, nebo počítačové vytvoření.
Co se souzení týče, tak to je vyložený nesmysl vycucaný z prstu.

Emefej

Stíhačky měly fotokulomety, čili kamery spřažené s palubními zbraněmi. Bombardéry měly kameru spojenou s bombardovacím zaměřovačem.

Souboje natáčené z kokpitu pilotem? Myslíš, že pilot měl během leteckého souboje v jedné ruce knipl a v druhé kameru? Úsměvné…

dubraro

Každé letadlo určitě kamery nemělo. Natáčelo se jen občas, pro zpravodajství nebo propagandu. Tehdejší kamery určitě nebyly na baterie.
Letecké souboje ve filmech jsou buď natočené dávno po válce s dochovanými letadly, nebo v dnešní době již počítačovou simulací.

doney gal

Sám nevím. Vím, když to byl bombardér, tak jeden člen osádky natáčel škody po bombardování na zemi. Ale u leteckých soubojů nevím.

mosoj

V rámci šetření se některé střelby cvičily pouze na fotokulomet.

mosoj

Sloužil jsem v roce 1965 u stihaček Mig 15. Fotokulomet měly, ale opravdu nevím, zda měl elektrický nebo mechanický pohon. Byl jsem profesí motorář, drakař a fotokulomet obsluhovali zbrojíři. Přišli a vyměnili. Asi mně to tehdy moc nezajímalo. Stihačky měli možnost svěsit jeden kanon ( měli až tři, podle typu) a místo kanonu namontovat velké kamery k průzkumu. Fotilo se i v noci po shození zábleskových nebo časových fotopum. Pokud vím toto se dělalo i za války při bombardování. Jednak se pumami na padáku označovala v noci cílová oblast a jednak se při takovémto osvětlení fotilo. Fotokulomety byly trvalou součástí draku letadla.

Lamalam

MiG 15 měl tenhle fotokulomet – http://www.vhu­.cz/exhibit/fo­tokulomet-s-13-vyr-c-07-545513/