Mp2

Lékaři si pletou strany, nebo je to správně?

Několikrát v životě jsem měl zlomeninu na levé noze.
Vždy ale do zprávy lékaři napsali, že se jedná o „P nohu“.

Je to tak správně?
Bere se to ve zdravotnictví z pohledu lékaře?
Nebo si to neuvědomil a došlo k chybě vlivem otočení RTG snímku? Nebyla na něm označená strana.

Nejlepší odpověď
annas

Orientace RTG snímku

1. RTG snímky jsou označeny jménem, příjmením a rodným číslem pacienta s datem vyšetření.
Tyto údaje přečtete, díváte-li se na správnou stranu snímku.

2. "Pravá versus levá strana

Snímky jsou stranově označeny, obvykle písmeny, kdy R nebo P značí pravou stranu, L stranu levou.

Pokud prohlížíme snímek středových struktur (břicho, hrudník, lebka, páteř) v AP (předozadní) nebo PA (zadopřední) projekci, orientujeme snímek tak, jako bychom se na pacienta dívali zepředu (levá strana napravo a pravá nalevo)."

Dále strana při prohlížení z boku,

https://www.wi­kiskripta.eu/w/O­rientace_RTG_sn%C3­%ADmku

Domnívám se, že se lékař nemýlí, že pohled, který je uvedený výš, bude platit i u nohy,

Když jsem byla na rentgenu hrudníku, z pohledu snímku jsem měla srdce na pravé straně.

Další odpovědi
Ametyst

Kdyby to bylo latinsky, pravá je D a levá S. Musí to být označeno jednotně, nesmí se pravá a levá relativizovat. Zjistila bych si, jestli je to špatně ve všech dokumentech- u specialistů i u praktického lékaře. Potom je na to upozornila.

da ny

Dobrá otázka.
Záměna je možná. Jde o lidskou nepozornost, chybu.
Někdy se lékaři i spletou. Dokázali odoperovat i zdravou ledvinu. Jindy je pacient včas stihl upozornit, že přišli s druhým ramenem…
Jsou to „jen“ lidé. Člověk není dokonalý, je i chybující. Některé chyby jsou bohužel fatální. Ve stranách (P/L), by měli mít jasno.

Lékařům nelze jen slepě věřit. I řešení a přístup z jejich strany, bývá odlišný. Důvěřuj, ale prověřuj. Rozumně hlídej a kontroluj jejich činnost.
Nečekej a nespoléhej „jen“ na prášek. Pomáhej také sám. Nejlépe včas a preventivně, nemoc přijít nemusí.
Zuby jsou v ústech např. rozděleny křížem, na 4 kvadranty. I tam někdy dochází k záměně, při kontaktu a na pracovním štítku pro zubní laboratoř. Tam se lze dopustit chyby zřídka. Situace z modelu, podle otisku je obvykle jasná. Pokud se na sádrovém modelu radýruje zub/y. Před doplněním zubů a drátěných spon do protézy, před následující extrakcí .