Drap

Který stát byl pojmenován podle archeologického naleziště?

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě to bude (Velké)Zimbabwe, jehož památky a stavby se v r. 1986 staly součástí světového dědictví UNESCO.

"Už celá staletí zůstává největší kamenná stavba Afriky na jih od Sahary záhadou pro historiky a archeology. Zříceniny Velkého Zimbabwe si však své tajemství podržely dodnes.

Dlouho předtím, než se v Africe v 15. století usadili arabští obchodníci, kvetla zde postupně celá řada civilizací. V oblasti mezi řekami Zambezi a Limpopo bylo objeveno několik desítek zřícenin kamenných staveb.

Nejpůsobivější mezi nimi zůstává Velké Zimbabwe, od něhož své jméno odvozuje novodobý africký stát (bývalá Jižní Rhodesie). „Ziimba Remambve“ je překlad domorodého výrazu označujícího „kamenné domy". Zdejší zříceniny jsou skutečně zbytky kamenných staveb a pozoruhodné na tom je, že z tohoto materiálu se přitom v Africe běžně nestaví.
atd.
Záhadou zůstává totožnost lidí, kteří tyto velkolepé budovy postavili, a proč je opustili. Bez písemných dokladů se skutečné důkazy získávají těžko. A tak tu na návrší dál stojí majestátní kamenné ruiny, poslední svědectví o jedné civilizaci ztracené v čase."

http://www.ta­jemstvi.myste­ria.cz/zimbab­we.htm