Kryšpín

Který názor se blíží více skutečnosti? Názor M. Fendrycha nebé historika Jánose Rainera?

Specialista na politiku M. Fendrych uvádí potlačení povstání v MLR v roce 1956 provedeno Koněvem. maďarský historik János Rainer uvádí. Na žádost velvyslance v MLR Andropova a poté schůze špiček ÚV KSSS byl pověřen na zásah v MLR Maršál G. Žukov, který splnil požadavky politbyra. Prudké boje od 4.10.1956 do 11.10. 1956, kde byl odpor zlomen za použití letectva i tanků a nejvíce 90% obětí na obou stranách což se různě liší 4 tisíce na maďarské a 800 na sovětské straně. Poté odstoupil Nagy a nastoupil přítel Sovětského svazu Kadár. Situace ze uklidnila vyměněny velitelé vojsk Žukov odvolán a nastoupil Koněv. Studentské požadavky, konec vývozu uranu, likvidace pomníků, odst. Židovské vlády, privatizace a další.

Neutralita se nepovedla, protože bylo předčasné věšení komunistů na kandelábry, pálení sovětských vlajek, a od 4.10 do 11.10 chybné informace Svobodné Evropy, že pomoc západu rychle přijde. Rovněž názor po potlačení odporu Žukova, máme neblahé vzpomínky na vypalování vesnic upalování jejich obyvatel Wermachtem a maďarskou armádou při postupu ke Stalingradu. Další lze dohledat v archívech bezpečnosti AHV.

Opět jsem nevložil odkaz na zdroj, odkud jste informaci převzal.

Odpovědi
Pepa25

Cоветская операция «Вихрь» началась pано утром 4 ноября. Перед началом операции до всего личного состава советских войск в Венгрии был доведён приказ № 1 Главнокоман­дующего Объединёнными вооружёнными силами. Его автор: Главнокомандующий Объединёнными вооружёнными силами Маршал Советского Союза И. Конев.
(s použitím ruské wikipedie)
Přepokládám, že umíte rusky, pro pořádek: Žukov byl v té době ministr obrany SSSR. Koněv byl jeho náměstech a vrchní velitel pozemních vojsk SSSR a Varšavské smlouvy. Vydal rozkaz k útoku, kde zmiňuje nutnost „проявить настойчивость и твёрдость“.

ivzez

Kryšpíne,

vkládejte odkazy, zopakujte si češtinu (špatně členěný text se špatně čte)
a nezapomínejte části (Rainer) dotazu. Takhle otázka není srozumitelná.

Kryšpín

Je možné že jsem nalétl maďarskému hackerovu, neb starému příslušníku AHV. Je ale skutečností že maršál Žukov i gen. Jakubovskij mají velký podíl na zabitých a zraněných jak v MLR tak v ČSSR. Jinak na př. ve východních Čechách v Králíkách a Lanškrouně mají jako zapsány čestné občany vysoké skopčácké fašisty. Na žhavce který toto chtěl vymazat starosta odpověděl, bylo to v jiné době, byl zde jiný vítač, jiný zapisovatel, jiný obdivovatel, je to historie měnit to nebudem. A to je názor skoro z vesnice, jak někteří pražáci hodnotí zbytek republiky, být tam pražský žhavec tak roztrhá pamětní knihu a zadupe hluboko do země. Vůbec nejsem obdivovatel pomníků, ovšem může nastat situace v matičce Praze, že po uvedení filmu Petra Jákla se začnou polévat a odsunovat další pomníky, poněvadž se dle mnohých možná jedná o lupiče a ubližovatele svatých církevních hodnostářů.

Pepa25

Jak psala inzez, kdybyste uváděl zdroje, tak by to bylo lepší. Vyjádření Jánose Rainera otiskuje i „Fendrychovo“ aktuálně.cz: https://zpravy­.aktualne.cz/zah­ranici/jak-marsal-ivan-konev-potlacil-madarske-povstani-v-roce-1956/r~ea47613cd23b1­1e9a24cac1f6b220e­e8/

P.S. Myslím, že Žižka žil už opravdu dávno a nějaký názor na něj mají všichni, což sotva nějaký film změní …