Avatar uživatele
ReHu

Kteří další živočichové, krom varanů, se mohou množit partenogenezí? Díky.

http://www.novinky.cz/…

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? anonym, barnajka, fcoop, Lucijej před 4051 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
Lucijej

Partenogeneze byla ještě zjištěná u dvou druhů žraloků chovaných v zajetí, apk ještě u hadů - slepák květinový a hroznýš královský. Jinak partogenezí se rozmnožují hlavně bezobratlí živočichové - mšice, vířníci, perloočky, truběnky, některé kudlanky.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
fcoop

Partenogeneze
7. listopadu 2007 v 12:00 | Rozhledy
je název pro biologický jev známý hlavně u bezobratlých.
Samičky některých druhů bezobratlých živočichů kladou neoplodněná vajíčka, z nichž se vyvíjí normální potomstvo, většinou opět samičky. Dlouho vládlo přesvědčení, že mezi obratlovci partenogeneze neexistuje a ani existovat nemůže. Ve 40. letech se však dva zoologové vydali sbírat ještěrky do Arménie k jezeru Gok-Ča a k svému údivu nenašli ani jednoho samce ještěrky skalní. Tenkrát si to nedokázali vysvětlit.
Po mnoha letech se stejnou otázkou zabýval vědec I. S. Darevskij. Umínil si najít samce ještěrek nebo dokázat, že samci v přírodě neexistují. Kdyby se poslední možnost potvdila, byl by to převrat v názoru na partenogenezi.
Samce se mu skutečně nepodařilo najít, a tak věnoval pozornost samicím.
Ještěrky kladly vyjíčka i v zajetí, a to bez účasti samců. Z vajíček se líhly pouze samičky. Když pak dospěly a samy kladly vajíčka, opět se mezi potomky neobjevil ani jeden sameček. Podrobnějším rozborem se sice zjistilo, že v některých vajíčkách samčí zárodky jsou, ale brzy hynou. Příroda jakoby sama vylučovala samce ze života tohoto druhu. Zbývala maličkost - tento neobvyklý jev vysvětlit. Darevskij nakonec dospěl k názoru, že podstata jevu má své kořeny v poslední době ledové. Tehdy bylo podnebí v arménských horách mnohem drsnější než dnes, a tak se oblast výskytu ještěrek skalních výrazně zmenšila. Ještěrky se uchýlily do míst, kde jim životní podmínky alespoň trochu vyhovovaly.(Net)
http://www.odpovedi.cz/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
michael69

U včel se partenogenezí líhnou samečci(trubci).

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
www

Z hlavy ti zde asi konkrétně na toto nejspíš odpoví někdo jiný než já :-D.
Ale zkus dát do Google třeba Partenogeneze živočichové a jistě cosi najdeš.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Příroda a životní prostředí