www

Mohou se u nás žijící živočichové pohlavně rozmnožovat bez oplodnění? Pokud ano, kteří?

Doplňuji:
Beer, Vás podezřívám, že jste profík! To abych si dával majzla v odpovědích 😁

Nejlepší odpověď
beer

Ano. Jedná se o partenogenezi, jinak přirozené klonování. Samička klade neoplodněná vajíčka či rodí živá mláďata a jsou to vždy opět samičky. Tímto způsobem se rozmnožuje překvapivé množství živočichů,
u nás, jen co si pamatuji: mšice, kobylka sága, za určitých podmínek asi i kudlanka nábožná, vznikají tak včelí trubci..
Studium
Doplňuji:
Pro Ar:
promiň, ale hermafrodité se navzájem oplodňují, otázka zněla „pohlavně rozmnožovat bez oplodnění“ ))) Jen pro přesnost, nic ve zlém..)))

Další odpovědi
Ar

Bez oplodnění se nerozmnoží nic, ani ve fauně ani ve floře. Pokud jde o rozmnožování bez „partnera“ tak jde o Hermafroidy (mají oboje pohlavní orgány), například třeba žížala. U rostlin to jsou smosprašné.
Doplňuji:
beer vůbec nic se neděje, není proč se urážet. Tvoje odpověď je správná, já jsem nechtěl partenogenezi uvádět, protože se takto nerozmnožují stále. Ono v přírodě je to hodně zajímavé. Některé druhy a to třeba i u smaiček akvarijních živorodek si samička dokáže udržet sperma samečka ještě na několik oplodnění a pak se někdo může divit, že se mu rybky množí a přitom nemá samce. Dokonce se mi i stalo že se samička která měla už i mladé „přeměnila“ v samce. To se někdy stane pokud je jediný samec a zahyne. Příroda si dokáže poradit i s tímto, aby se zachoval druh.

chudst

Napadaji me jen rostliny, zivocichove nikoli (snad jen prvoci, kteri se rozmnozuji delenim.).

Danča84

ještě šneci, ale také ne bez oplodnění – jen má jedno zvíře oboje pohlavní orgány

kapka

Jedinou správnou odpověď napsal Beer.
Já ještě přidám nezmara. Rozmnožuje se mimo jiné tzv. pučením. Není to sice pohlavní rozmnožování, ale o to zajímavější.

Kopíruji:
Rozmnožuje se buď pohlavní cestou (jsou to hermafrodité) a nebo pučením (vegetativní rozmnožování) a umí se množit velmi rychle. Má neuvěřitelnou schopnost regenerace, kdy z každého kusu jeho těla vyroste nový jedinec. Proto jeho odstranění z nádrže může být někdy složité a mechanické odstraňování vede často k jeho ještě většímu namnožení.
http://rybicky­.net/atlasostat­nich/nezmar_ze­leny

Učivo základní školy, ale každého asi biologie nebavila, chápu. 🙂

olda12

To se stalo kamarádovi,měl úraz na motorce(nebudu rozebírat jakej) a není schopnej a jeho žena se nějakým záhadným způsobem dostala do jináče,takže to možný je