Jak se rozmnožují ježci?

Teď na podzim je v přírodě spousta ježků. Jak se tito tvorové rozmožují?
Chápu, že jako každé zvíře, tedy ze zadu, ale copak mu nevadí bodliny partnerky? Píchají se navzájem, jak to vydrží?

Nejlepší odpověď
iceT

Hlavně opatrně…

Další odpovědi
hanulka11

Rozmnožování: Ježek přivádí na svět 1 až 2krat ročně 2 až 10 mláďat. Březost trvá asi 31–35 dnů. K páření dochází od března do června. Samci si najdou samičky, které se jim zpočátku snaží uniknout, ale sameček to nevzdává a nakonec se samička unaví. Nejdřív sice samečka, který se blíží zezadu, pořádně „zboxuje“, ale za chvíli se pár začne točit v kruhu. Toto „pronásledování“ může trvat celé hodiny. Zřejmě je nezbytné k tomu, aby samičku připravilo k páření. Potom samička přitiskne ostny k tělu, přikrčí se k zemi, pozdvihne trochu zadní nohy a roztáhne je. Sameček pak může dokončit páření. Trvá jenom několik vteřin, může se ale několikrát za sebou opakovat. Po páření vzniká v pohlavním otvoru samice tvrdnoucí zátka, která se rozpouští až po určitém čase. Tím se zřejmě zabrání tomu, aby se samička bezprostředně poté pářila s jiným samečkem. Vědci se dlouhou dobu domnívali, že se samička ježka musí při páření položit kvůli ostrým bodlinám na záda. Nejnovější bádání ovšem prokázalo, že tato hypotéza je mylná. Ani s rozením ježcích mláďat nejsou problémy, protože ostny jsou v tomto stádiu ještě měkké a ukryté v kůži. Mláďata přicházejí na svět slepá. Oči otevřou až asi po dvou týdnech. Teprve pak jim původně bílé ostny začínají tmavnout a tvrdnout. Mláďata udržuji s matkou kontakt při svých prvních výletech pískáním, které se podobá hlasům ptáků. Pokud se rodí v pozdním létě, nepodaří se jimi často dosáhnout potřebné velikosti, která jim umožní přečkat zimu. Minimální hmotnost je asi 700 gramů, liší se však podle toho, jak silné mrazy jsou na tom kterém území a v závislosti na délce zimního období. Velký počet potomků zaručuje ježkům přežití, i když se nezřídka stává, že druhý vrh někdy zimní období nepřežije

http://www.je­zurcek.estran­ky.cz/clanky/je­zek-zapadni.html

Lucijej

Klasicky zezadu, jeden akt trvá jen 1 – 3 minuty, ale několikrát se opakuje po dobu cca 20ti minut. Sameček holt musí být opatrný. Ale ježčí mimina se naštěstí pro samičku rodí s bodlinama schovanými pod kůží a vylézají až několik hodin po porodu.

bolak

> http://www.you­tube.com/watch?v=3Dn3gHG­hCdk

ten který je

Zepředu ze zadu a hlavně u toho děsně funí.;-)

manon

:) Ale Pepík se povedl, na toho jsem se koukla dvakrát.

anonym

bolak .. takhle dloooouho ? No, jeste ze to tak dlouho netrva u lidi !

  • iv-

bolak

jj, ten ji brousí co? a tady je výsledek > http://www.you­tube.com/watch?v=RrlKQkt­8KR4&feature=pla­yer_detailpage#t=5s

anonym

jezisimaria ! a zase kluk ! chudacek ta pani jezkova z prvniho videa .. tej se to libilo asi tak jako me .. ( pred 15 lety ) , jak si matne vzpominam … -iv-