zjentek

Které znění citátu C.G. Junga z uvedených níže je správné?

  1. Dokud nevědomí neučiníte vědomím, bude řídit váš život a vy jej budete nazývat osudem.
  2. Dokud neučiníte nevědomé vědomým, bude to řídit váš život a vy to budete nazývat osudem.

Odpovědi
Disraeli

b) je správně

Samozřejmě b), prtože a) je nesmyslné. Z podvědomí/ne­vědomí neuděláš vědomí. Maximálně je může propojit (komunikovat mezi nimi) nebo je pomocí různých technik ovlivnit. Ale nevědomí ani podvědomí nemůže být vědomé. To se navíc vylučuje.
Označení člověka jako něvědomého je o něčem jiném, toje takový člověk, který nemá dostatečný přehled, nadhled, vědomosti, je neznalý a podobně… a z něj uvědomělého udělat můžeš. Nevědomost a nevědomí (podstatné jméno; psychologický pojem) jsou zcela něco jiného.

paul1

b) je správně