Avatar uživatele
hapiky

Které známé ideologie se dnes nacházejí na smetišti dějin?

Které byly nebo jsou nejprohnilejší či odsouzeníhodné?

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Kepler před 2587 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Nejdříve si definujme: Ideologie je propracovaná soustava názorů, postojů, hodnot a idejí s apologetickou nebo ofenzivní balamutící funkcí založenou na formulování politicko-byrokratických, hospodářských, světonázorových a/nebo podobných zájmů určité skupiny, která s ní ovládá davy.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ideologie
Nedá se říct, že by nějaká ideologie zcela zanikla. Třeba i fašismus, nebo nacismus občas prosákne na povrch při různých převratech v rozvojových zemích. Marxistická ideologie dosud přežívá v KLDR a na Kubě, v pozměněné podobě i v Číně a Vietnamu (připuštěno soukromé vlastnictví výrobních prostředků). Víceméně ale komunistickou ideologii můžeme považovat za neúspěšný experiment odsouzený k zániku. Existuje množství různých forem autokratické vlády (Putinovo Rusko, Bělorusko, absolutní monarchie a náboženské státy arabského světa atd.). Zbytek jsou více, či méně demokratické systémy. Asi nebudu dost přesný a leckdo může polemizovat. Napadá mě, že jediné, co už se nenosí, je feudalismus.

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
dubraro

Ideologie neodcházejí, jen se proměňují nebo recyklují.
Například z komunismu máme dnes ekologismus.
Fašismus máme zpátky téměř beze změny.
Náboženské ideologie jen vymění boha a jede se dál.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kepler

dubraro: komunismus a ekologismus? To mi přijde jako oheň a voda! Takovou souvislost jsem ještě nikdy nečetl. Kde jsi na to přišel? Možná zase něco nevím.

před 2586 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek