hapiky

Které známé ideologie se dnes nacházejí na smetišti dějin?

Které byly nebo jsou nejprohnilejší či odsouzeníhodné?

Odpovědi
Kepler

Nejdříve si definujme: Ideologie je propracovaná soustava názorů, postojů, hodnot a idejí s apologetickou nebo ofenzivní balamutící funkcí založenou na formulování politicko-byrokratických, hospodářských, světonázorových a/nebo podobných zájmů určité skupiny, která s ní ovládá davy.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ideologie
Nedá se říct, že by nějaká ideologie zcela zanikla. Třeba i fašismus, nebo nacismus občas prosákne na povrch při různých převratech v rozvojových zemích. Marxistická ideologie dosud přežívá v KLDR a na Kubě, v pozměněné podobě i v Číně a Vietnamu (připuštěno soukromé vlastnictví výrobních prostředků). Víceméně ale komunistickou ideologii můžeme považovat za neúspěšný experiment odsouzený k zániku. Existuje množství různých forem autokratické vlády (Putinovo Rusko, Bělorusko, absolutní monarchie a náboženské státy arabského světa atd.). Zbytek jsou více, či méně demokratické systémy. Asi nebudu dost přesný a leckdo může polemizovat. Napadá mě, že jediné, co už se nenosí, je feudalismus.

dubraro

Ideologie neodcházejí, jen se proměňují nebo recyklují.
Například z komunismu máme dnes ekologismus.
Fašismus máme zpátky téměř beze změny.
Náboženské ideologie jen vymění boha a jede se dál.

Kepler

dubraro: komunismus a ekologismus? To mi přijde jako oheň a voda! Takovou souvislost jsem ještě nikdy nečetl. Kde jsi na to přišel? Možná zase něco nevím.