kurec

Které hodně bohaté země na světě sousedí s nejvíce chudými zemi na světě?

Největší extrém mě napadá Singapúr a Malajsie a pak švýcarsko a francie

Nejlepší odpověď
Pepa25

Hranice, kde je kontrast v bohatsví sousedních zemí: Jiží Korea – KLDR, Saúdská Arábie – Jemen, USA – Mexiko, Španělsko (Ceuta+Mellina) – Maroko, Finsko+Norsko – Rusko …

Další odpovědi
Disraeli

Třeba Omán (za mě nejlepší stát) a Saudská Arábie, které jsou vedle Jemenu (asi nejhorší stát). Což je asi nejlepší ukázka velmi bohatých zemí, které leží hned vedle té jedné z nejchudších.
Turecko, které je u Arménie a Sýrie.
Jordánsko (není hodně bohaté, ale rozhodně je spíše bohaté a v dobrém stavu) vedle Sýrie a Iráku.
Kuvajt, který je vedle Iráku.
Izrael vedle Libanonu se Sýrií.
JIžní Korea hned vedle té Severní.
Čína vedle Laosu, Vietnamu a Mongolska.
USA vedle Mexika.

Maroko (totéž jako Jordánsko – není to hodně bohaté, ale prostě docela dost), které je vedle třeba Západní Sahary (což se často bere jako jejich území – což je pravda – ale nemají ho zcela pod kontrolou a jedná se o sporné/kontro­verzní území).
Některé další africké země třeba JAR, Egypt (X Súdán), Botswana, Nigérie (X Niger, ČAD, Benin, Kamerun), Libye (X ČAD, Niger), Gabon, Alžírsko, Keňa, možná Etiopie (ale zde je prostě vidět, že se nedá moc srovnávat a brát to nějak vážně – Etiopii ani ty další bych prostě nepovažoval za bohaté ani bezpečné/stabil­ní).. U těch afrických je někdy to „bohaté“ dost nejednoznačné. Je to hlavně v porovnání vůči jiným africkým zemím (kde je třeba válka a extra chudoba). Nemusí to porovnání platit, protože u mnoha těch afr. zemí, které jsou považované za dobré, tak mají třeba vysokou kriminalitu, moc bezpečno tam není, dokonce je regionálně třeba i menší ozbrojený konflikt, nestabilita atd. Takže ohánět se s „bohatými státy“ v Africe moc nejde.
Podobně jako u Afriky se ani u Jižní a Střední Ameriky nedá brát, že tam jsou nějaké vyloženě bohaté země – jen s lepšími poměry než ty, které mají ty poměry ještě Xkrát horší. Třeba ostrovní země Hispanioly, tj. Dominikánská republika, která leží vedle Haiti (ale prostě ani Dom. republika se nedá brát jako vyloženě supr skvělá nebo bohatá – jen je Xkrát bohatší než Haiti, protože Haiti je mega chudá).

Ty africké/americké srovnání nejsou ani tak přesná, podobně jako kdybychom mohli porovnávat třeba Německo, které je vedle Polska.. Protože nemůžeme Polsko (nebo Česko) považovat vyloženě za chudé (jen chudší než Německo). Totéž třeba Rusko a Estonsko vedle Ukrajiny. Nebo další poměrně nesmyslné jako Rakousko vedle Slovinska nebo Itálie. To je jako porovnávat státy ve Střední Asii, kde některé jsou bohatší a v lepších poměrech než jiné, ale ani tak se nedají nazvat hodně bohatými – ani jen bohatými (jako třeba Kazachstán ve srovnání s ostatními, ale já bych to nebral tak, že je na tom Xkrát líp než ti sousedé). Je to prostě relativní: chudé nebo bohaté/bohatší vůči kterému státu? Většinou jsou na tom regiony/sousedé podobně.
I třeba to výše zmíněné Mexiko – jistě vůči USA a třeba Kanadě se jeví jako velmi chudé, ale i tak… je hlavně různorodé a je na tom líp než některé ostatní státy latinské Ameriky anebo zase je na tom líp než skoro všechny africké země (které jsou tam považovány za poměrně bohaté, je na tom líp než i Třeba Botswana, Gabon apod., snad jen Mauricius lze možná považovat za bohatší – jinak je taky důležité co přesně se porovnává, jako i třeba bohaství malé země s Xkrát větší, každá v jiném stavu, každá prosperující v něčem jiném).
A vůbec, co kontroverze, Indii můžeme považovat za bohatou i chudou… ale určitě je na tom líp než třeba Pákistán nebo Nepál a Bangladéš.
A tak je to u spousty těch velkých zemí, které mají různorodou ekonomiku, liší se dle regionů, někde zaostávají anebo naopak rostou.

GM

Třeba Dominikánská republika – Haiti.

Christian0

Rychlá půjčka, která ukončí vaše starosti za méně než 48 hodin. Máte zákaz vstupu do své banky a všechny vaše pokusy v jiných a jiných finančních institucích zatím nic nepřinesly kvůli vašemu špatnému úvěru nebo jiným, takže se nemusíte bát, kontaktujte mě a za méně než 48 hodin za rozumnou sazbu 3 % ročně a po dobu splácení, která vám vyhovuje, vám poskytnu půjčku, která vám zachrání život. Pro více informací mi prosím napište: kast.christianwilhelm@gmail.com

Disraeli

Tvoje 2 srovnání tzv. „Extrémy“ ale nějak ani trochu nechápu. Jako vůbec… 🤣 Malajsie a Singapur? Jasně Singapur je asi nejbohatší v Asii, ale Malajsie je poměrně dost bohatá. Rozhodně to není chudý stát,
A Francie a Švýcarsko je jako co? Francie je o něco chudší než Švýcarsko, protože Švýcarsko je jeden z nejbohatších států.. ale i tak je Francie jeden z nejbohatších států světa. Moc si od sebe neděají. Ty „extréme“.