EKSOT123

Které faktory umožňují udržet v Asii zatopené tak velké oblasti pro pěstování rýže, dokonce i v horách?

U nás by jistě nějaké stavění hrázek proti odtoku vody nebylo moc platné.
Rýžové terasy: https://www.go­ogle.com/sear­ch?q=r%C3%BD%C5%BE­ov%C3%A9+tera­sy&rlz=1C1CHBH_csAT780AT­780&source=lnms&tbm­=isch&sa=X&ved=­0ahUKEwjpxuS4qNfi­AhVCJ1AKHRceD­KQQ_AUIECgB&biw=1366&­bih=608#imgrc=4ZXI3ZCYx­wJ_0M:

Nejlepší odpověď
annas

Jejním ze způsobů pěstování rýže jsou tzv. terasy,

Místo spadá do jižní provincie Guangxi, krajina je zde nestálá, špatně přístupná a velice kopcovitá, téměř hornatá. Terasy, které tady vznikly již v období dynastie Jüan ve třináctém století, se táhnou podél hor v délce dvaatřiceti kilometrů a nadmořské výšce od tří set až do jednoho tisíce metrů! Aby zde mohly být vůbec vybudovány, bylo potřeba přemístit tisíce a tisíce tun zeminy – hlavně kvůli skutečnosti, že pěstování rýže vyžaduje rovný terén. Současně ale bylo nutné vybudovat zavlažovací systém, který je pro pěstování rýže nezbytný

https://www.pla­netacestovani­.cz/ryzove-terasy-cina/

Rýžová pole v nížínách jsou 3× ročně zavlažovaná.

Pokud v období dešťů dojde k srážkám s vysokou intenzitou, rýže nemůže zadržet dešťovou vodu, která přeteče a způsobí zaplavení oblasti kolem rýžových polí.

Očekávání povodní způsobených mokřadem lze provést tak, že se pole s vysokou rýží převyšuje výškou povodňových vod, které se kdysi stalo rýžovému poli, a snížením výšky stojaté vody v rýžových polích.

http://journal­s.ums.ac.id/in­dex.php/fg/ar­ticle/view/5080

Záplavy rýži škodí, dovíte s v odkazu. vytvoří „betonový“ povrch a voda zaplavuje i okolí rýžových polí.

Další odpovědi
Dochy

tipnu si: voda, půda a teplo.
Řekl bych že u nás nenajdeš příliš míst kde bys měl v terénu tolik vody abys mohl zaplavit tak velká pole, voda by se většinou odpařila. Další limit je půda: voda která se neodpaří Ti proteče pískem dole. Dále se rýže pěstuje pokud vím trochu blíže k rovníku, s tím v ČR také nepohneš.

EKSOT123

Teda o rýži ani Číně celkem nic nevím, ale když shrnu odpovědi:
Zřejmě tam budou jílovitější nepropustnější půdy a více srážek. Díval jsem se, že 3000 mm za rok tam místy není nic neobvyklého a rekord je 23 metrů srážek za rok. Rýže potřebuje v první částí vegetace být zaplavená, také je to dobré proti plevelům. Umělé zavlažování rýže v horských terasách si ale neumím úplně představit. Existují i rýže rostoucí na suchu a v chladnějších podmínkách. Jenže to bude zřejmě okrajová záležitost.
Annas píše, že pozemky musí být rovné. Nestačí tedy hrázky, ale musí být rovina, aby někde nesázeli rýži do metrové hloubky.