zjentek

Která vodka je „asi tak“ nej a čím se určuje její konkrétní kvalita?

Někdo říká Finlandia, někdo Jelzin, někdo zase Pražská a někdo jiný třeba Slichnaya…

Já je zkoušel všechny a žádný rozdíl nevidím, resp. necítím, pokud má jít o kvalitu chuti. Čili mne zajímá, která vodka je NEJ a jak se určuje ta její kvalita? Kvalita „chuti“?

(Na můj osobní názor na vodku prosím nebrat zřetel, může se zde jednat čistě o zdegenerované chuťové pohárky… co se týká druhu vodky, řeč je jen o širokoplošně distribuovaných a všeobecně známých druzích, majících šanci dostat se do každé domácnosti, na každý stůl.)

Nejlepší odpověď
annas

Mrkněte se do odkazu, přečtete si další názory.

"Která značka vodky je podle vašich zkušeností nejlepší, potřebujeme na svatební hostinu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktera-znacka-vodky-je-podle-vasich-zkusenosti-nejlepsi-potrebujeme-na-svatebni-hostinu-dekuji

jak se vyrábí pravá nefalšovaná vodka.
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-vyrabi-prava-nefalsovana-vodka

Mendělejev a vodka – nevíte, co mají společného?

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/mendelejev-a-vodka-nevite-co-maji-spolecneho

a další odkazy

https://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=kvalitn%C3%AD%20vod­ka%20"

Vodka je nejprodávanšjším destilátem.

Přečtěte si žebříček nejlepších vodek. Možná budete překlvapený.

"1. Naši slovenští bratři mají vodku velmi rádi a nápoj Goral Master je dokonalým důkazem, že ji umějí nejen popíjet, ale i vyrábět. Tato tatranská vodka vás jednoznačně uchvátí a přesvědčí, že za skvělou vodkou nemusíte vyrážet daleko.

2. Beluga je ruská značka s vynikajícím renomé a lahev Export Noble patří k jejím nejlepším výtvorům. I zcela bez nadsázky tak můžeme tento nápoj označit za jednu z nejlepších nejen ruských, ale i světových vodek

3. Polská voda . Sobieski je vodka vyrobená ze špičkového obilného destilátu. Suroviny pro líh byly přitom vypěstovány daleko na severu, v Gdaňské oblasti u Baltského moře. Je oblíbená v USA.

4. Finskou značku Finlandia jistě není třeba představovat. Patří totiž k vůbec nejznámějším vodkám na světě a rozhodně je nejprodávanější vodkou z Finska.

5. Taky ukrajinská značka Nemiroff je poměrně známá a láhev Nemiroff Original je možná vůbec nejlepší vodkou pocházející z této země. Nápoj je vyroben z pšeničného lihu a při výrobě jsou použity poměrně neobvyklé ingredience – a to kmín a světlý med, po kterých má vodka opravdu velmi zajímavou a neobvyklou chuť i vůni.

6. Grey Goose je prestižní, prémiová vodka, která však kupodivu nepochází z žádné ze zemí, jež jsou tomuto nápoji zaslíbené. Přesto jde o jednu z nejlepších vodek světa. A kde tedy hledat její původ? Ve slunné Francii.

7. Se sedmým místem našeho žebříčku vodek poprvé opustíme Evropu a podíváme se za oceán. I tam totiž dokážou vyrobit velmi zajímavé a kvalitní vodky. Naše kroky povedou do Kanady a podíváme se na exkluzivní nápoj Crystal Head, který okamžitě upoutá pozornost svou lahví.

8. Ačkoli jsou Dánové Skandinávský národ, v souvislosti s vodkou se o nich moc nemluví. Dnes to napravíme. Představíme si totiž lahev Danzka Clear Red, která z této země pochází a rozhodně stojí za pozornost.

9. Smirnoff je značka jedné z nejprodávanějších vodek. Pouť této společnosti je ale poměrně složitá a strastiplná. Založena byla v roce 1860 v Moskvě. Během revoluce (1917) museli Smirnovovi utéct z Ruska a na čas vyráběli svou vodku v Istanbulu, pak je čekalo Polsko a Francie. V roce 1930 se firma definitivně přestěhovala do USA, kde sídlí dodnes. Je nicméně produkována britskou značkou a považována dál za ruskou vodku, čemuž zřejmě přispívá i název.

10. Co se prodejnosti týče, řadí se tato vodka ve světě mezi naprostou špičku. Jde samozřejmě o nápoj ruského původu od velmi známého a renomovaného výrobce. Vodka Russian Standard Original ."

více v odkazu

https://www.al­koholium.cz/nej­lepsi-vodky/

Další odpovědi
da ny

Kvalitní vodka by měla být alespoň 40% – 42% .
Dále je otázkou preference chuti (podobně jako u whisky), s ohledem na cenu a kvalitu vodky.

https://www.pa­nalfred.cz/vod­ka-40-0-7l/
https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/ab­solut-elyx-1-l/#utm_source=se­arch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_content=pro­ducts-opesBB&utm_ter­m=absolut-elyx-1-l
https://www.zbo­zi.cz/vyrobek/blue-42-luxury-vodka-0-7-l/#utm_source=se­arch.seznam.cz&ut­m_medium=hint&ut­m_content=pro­ducts-opesBB&utm_ter­m=blue-42-luxury-vodka-0-7-l
https://obraz­ky.seznam.cz/?q=vod­ka%2042%25&fu­lltext&mm=2#ut­m_content=obraz­ky&utm_term=vod­ka%2042%25&ut­m_medium=hint&ut­m_source=sear­ch.seznam.cz

Edison

Hlavně je nekoštuj podchlazený… Pak to poznáš. Z uvedených jedině finlandia. Pražská je hnus a jelz hned za nim. Já kupuju polskou, ale nevím, jak se jmenuje, jen vím, že má namodralou vinětu reverzní na pozadí, taková neforemná lahev a v ní klas, nebo estonskou viru valge.

Kepler

Jak jsem se dozvěděl na tomto webu, správná vodka musí být vypálená z pšenice a ne z brambor apod. Pro dosažení jemnosti třeba i víckrát destilovaná, jak říkají Finové „destilére, destilére, destilére. V praxi zřejmě destilovaná s refluxem. Já rozdíly taky moc nevidím, bo ju piju ve formě long drinku s džusem. Nebo taky s tonikem, pak se tomu říká "beton“. Pokud už štamprlu, tak dobrá je třeba Blend 42 (%), vychlazená na 5 st. Nevidím smysl kupovat drahé finské vodky, drak je z toho stejně kvalitní.

Michala11

Kdyby se vodka nepálila z pilin, cožpak by nám dva tři litry ublížili. Absolut! O kvalitě nic moc nevím, ale po téhle je mi druhý den fajn.

Kelt

Pokud zde není degustátor, tak odpověď bude čistě subjektivní. A kvalitu můžeš měřit podle ekonomických parametrů. Kolik se které prodalo, jak to jde na odbyt a pod.

Edison

Keplere, Be-Ton není vodka!!! Be-cherovka + Ton-ic!!!

Blend je slušnej. Dobrá též absolut a smirnoff.

Kepler

Asi máš pravdu, zní to logicky. Ale u nás se tak říká i tomu s vodkou.

zjentek

Tonic jedině s kvalitním ginem… může být i slovenská boro.