Edison

Která veličina je vyjádřena jednotkou Dolzen?

V jednom nejmenovaném českém filmu měli na jedné součástce upravit nějakou veličinu ubráním pěti dolzenů. Nějak nemohu dohledat, která veličina je vyjádřena touto jednotkou a jakou má jednotka definici.

Nejlepší odpověď
Kelt

Dolzen is a fictive unit used in czech comedy movie „What Would You Say to Some Spinach?“. It specified „power“ of vacuum tube for making living entity younger.
Bylo to ve filmu Což takhle dát si špenát a je to smyšlená jednotka na přístroji, která ovlivňuje, jak dotyčný omládne.

Další odpovědi
annas

Kelt zapomněl na odkaz

https://www.ab­breviations.com/ter­m/1958708

Jen pro zajímavost. Slovo Dolzen není v češtině neznámé, i když jde o něco jiného než fiktivní jednotku. Zda nějak souvisí se slovem dole nevím, protože si nevybavuji uvedený „přístroj“.

Existuje “obec Dolce (německy Dolzen), která se nachází v okrese Plzeň-jih, kraj Plzeňský. Žije zde 296 obyvatel."

Původ od Dolec – dolík

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Dolce

Kepler

Tak to jsem v životě neslyšel. Jestli to nebyla jen fabulace tvůrců filmu. Na gymplu jsme měli angličtináře, co se jmenoval Tomis a byl to takové pako, že jsme zavedli jednotku tomis jako jednotku blbosti. Pro hodnocení ostatních profesorů jsme však používali jen mT (militomisy).

Edison

Přesně tak to bylo. Nějak jsem si na to vzpoměl, proto jsem tu otázku položil. Přesto by mě zajímalo, co to vlastně znamenalo. I fiktivní jednotky by mohly mít nějaký reálný základ, byť demagogický. Třeba ve smyslu „je to jednotka délková vztažená k průměru a něčemu blablabla…“ Prostě domyslet „příběh“ tý jednotky… Já vim… je to kravinoidní detail, který běžného diváka vůbec nezajímá… Jenže já jsem technik a chtěl jsem si ten přístroj vyrobit. Jenže na tomhle jsem se zasekl.

Edison

Keplere, a to jste si nepletli s T = Tesla?