Myko La

Která energie je silnější – termojaderná, nebo anihilace?

Jakou podobu maji rovnice, vyjadrujicí tyto reakce?

Nejlepší odpověď
mosoj

Anihilace. U termojaderné je problém udržet po dostatečně dlouhou dobu teplotu a tlak! Množství uvolněné energie u termojaderné reakce je těmto hodnotám přímo úměrné.
U anihilace by se měla uvolnit všechna energie v hmotě obsažená. Problém je zase oddělit hmotu od antihmoty.

Další odpovědi
Kepler

Při termojaderné fúzi se v energii přemění jen asi 4 % hmoty. Schema fúze je např. zde: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Termonukle%C3%A1rn%­C3%AD_f%C3%BA­ze Při anihilaci hmoty a antihmoty se v energii přeměňuje téměř 100 % hmoty podle vztahu E = m*c(exp)2

Dochy

Pokud máš na mysli poměr mezi množstvím paliva a uvolněnou energií, tak anihilace je o několik řádů energičtější. Při fúzi se spojí dva atomy (jejich jádra) a vytvoří tak energeticky méně náročné nové jádro. Při anihilaci se částice spojí s antičásticí a komplet změní jen na energii – veškerá hmota se přemění na energii (v ideálním případě)