Avatar uživatele
michalds

Konáte dobro nezištně?

Zajímavá 5Pro koho je otázka zajímavá? Odpovědi.cz, annas, ivzez, paul1, aliendrone před 1289 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Nezištné konání dobra ve prospěch druhého je morální povinnost.

Jde o tzv. altruismus, bohužel, někdy i o altruistický egoismus. Někdo koná dobro, ale chce, aby se o něm vědělo, že udělal nezištně víc než druhý, a proto chce být chválený.

Často i nezištné dobro druhého zavazuje, říká se půjčka za oplatku.

Myslím si, že o tom, kdo koná druhému dobro, nebo pomáhá nezištně, by měl promluvit ten druhý. Co získal, v čem byla pomoc užitečná atd. Proto sama sebe nehodnotím.

Květa Fialová kdysi řekla, že dobra je víc než zla, jen dobro je méně vidět.

Můžeme se na na dobro dívat z několika úhlů.

  1. To, co jedince těší, vykonává dobro, je jeho subjektivní pocit.
  2. Pokud někomu prospěje, už jde o širší pohled, tedy spíš objektivní přístup.
  3. Protože konat dobro je morální povinnost, je (mělo by být) ctí pro dárce i obdarovaného.

Bohužel, někdy může dobro způsobit i zlo.

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
ivzez

Ne, „nekonám dobro nezištně“, „nekonám dobro“ vůbec.

Dělám nezištně řadu věcí, u nichž vidím, že jsou potřeba.
Jestli jsou dobré, musí posoudit jiní.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
paul1

Jen v malém, přispíváme měsíčně na Dobrého Anděla, nic za to.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
elkon

Když je nutné něco vykonat, tak nepřemýšlím, jestli mě to něco vynese.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Gonfaloniér

Myslím, že skoro nikdo nekoná nic nezištně. I ti největší samaritáni to dělají především pro dobrý pocit, který jim to přináší. Je to sice malé sobectví, ale i tak to dělají pro svou určitou část své osobnosti, víc pro sebe než kvůli druhým samotným.
Na vlastním prospěchu, prosazováním (upřednostňováním) sebe sama, uspokojování především vlastních potřeb, je založen samotný život. A třeba i ekonomika.

Upravil/a: Gonfaloniér

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Asi ANO, občas. Jestli z toho nekápne alespoň Palacký/hod, tak už jde o dobročinnost nebo ne? ;) :D :D

Dodatek: Odpověď paula1 mě přivádí k následujícímu > počítá se jako nezištný skutek cca kvartální platba „Modrého anděla“? https://www.mo­dryandel.cz/pro-klienty/sluzby/od­voz-vozu

Upravil/a: aliendrone

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Drap

Převážně ano, vždy však pokud možno anonymně

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
led

V žiadnom prípade, len zištne. Konám tak preto, lebo:
1 – je to potrebné
2 – je to prirodzené k danej situácii
3 – pre pokoj duše (svojej)
4 – pretože nerozmýšľam o dobre a zle, ale konám.

Dúfam, že toto ten nešťastník aliendrone, zberateľ Palackého, nečíta. A metla mi lieta na dobré slovo, nepotrebujem ju podplácať pohonnými hmotami.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zjentek

A ono to lze i jinak?

Už jsi někdy něco získal za DOBRO? A kdo/co ti ten zisk generovalo? JEŠTĚ VĚTŠÍ DOBRO??? No já se picnu asi… lidi kontrolujte si někdy ty otázky taky po sobě, než je vypouštíte do světa! (; D; D;

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rokio

Konám dobro pro lepší pocit a vyšší šanci dostat se do nebe.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
aliendrone

led>>> Vaše Excelence, jsem ještě příliš nakrklý (víte jak to chodí, když jsou v rodině ŽENSKÉ), než abych se smál natolik, abych spadl z křesla. Ale jinak DOST DOBRÝ! ;) :D

před 1288 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek