Kryšpín

Lze posoudit, zda kolonialismus zabil více lidí než Stalin nebo Hitler?

Evropský specialista a odborník na rozvoj Tomáš Tožička se rovněž věnuje s problémy rozvoje v chudých zemích mimo jiné má názor, kapitalismus a pravicová politika jsou zločiny proti lidskosti.

Nejlepší odpověď
annas

Zřejmě jste četl tento článek „Stalin byl proti kapitalismu a pravici jen vrah amatér, psal pirátský kandidát“

Takže uvádím jen srovnání nejkrutějších diktátorů a informace o kolonialismu – počty jsou nezjistitelné

hhttps://www.no­vinky.cz/doma­ci/clanek/sta­lin-byl-proti-kapitalismu-a-pravici-jen-vrah-amater-psal-piratsky-kandidat-40312119

Nejkrutější diktátoři v historii lidstva: Hitler, Stalin, Mao Ce-tung, Pol Pot a Kim Čong-il.

Adolf Hitler: 15 až 70 milionů mrtvých
Josif Stalin: 10 až 27 milionů mrtvých

atd.

https://www.id­nes.cz/xman/sty­l/nejkrutejsi-diktatori.A130306_081­827_xman-styl_fro

Co se objevuje o kolonialismu

Zvláštní pozornost si zasluhuje vzestup a pád koloniálních říší. Nucená práce změnila někdy i po staletí každodenní život pro kolonizované lidi. Vládnoucí režimy se lišily nejrůznějšími způsoby:

  1. mírou tlaku, do jehož výše doslova „otroky“ zotročovaly kolonizované subjekty,
  2. nebo množstvím, počtu ,zřízení místní politické autonoie. Z toho vyplývá podřízenosti na kolonialistech.

Vědci i se stále hádají o důsledcích kolonizace, , které jsou bezpochyby dramatické i pro moderní politiku Vezměme si celkový obraz globální ekonomiky: proč jsou některé země bohaté a jiné chudé

Kolonialismus vytvořil z hospodářského hlediska „ obrácení štěstí “. Dříve bohaté národy se staly chudými, když byly kolonizovány, zatímco dříve chudé národy skončily poměrně bohatší. A obojí z velké části zůstává dodnes.

Vliv kolonialismu byl tak obrovský, že teprve dnes se přichází na to, jak ho správně změřit..

https://www.vox­.com/2014/5/8/5691954/co­lonialism-collapse-gif-imperialism

Z toho vyplývá, že za kolonialismus není snadné uvést počty těch, jimž systém zničil život.

Další odpovědi
aliendrone

V zásadě uznávám právo na vlastní názor, potažmo i panu T.T. (ať už je to kdokoliv, třeba i tvůj výmysl). Můj názor prozměnu je ten, že by mu slušel krumpáč až do doby, než by z něj vyrobili hnojivo. ;) :D :D

DoTazatel

Nelze posoudit.Navíc jak Nacisti tak SSSR též využívali imperialismus a vykořisťovali dobytá území.

Jak chceš spočítat, kolik lidí zabil imperialismus, kolonialismus? V kolonialismu patří ta kolonisovaná země, té která ji okupuje – to bys musel zpočítat všechny mrtvé za tu dobu, co byla ta země kolonií (a všichni ti mrtví tam pochopitelně nezemřeli kvůli kolonialismu) — kolonialismus měl vlvi především na chudobu v těch zemích, ale nejde konstatovat, co byla příčina smrti všech těch lidí a co to mělo za vinnu.

Kapitalismus je nejvíc kritizovaný ekonomický model. Taky je dnes nejrozšířenější.
Jednoduše je kapitalismus systém, ve kterém je kapitál vlastněn podniky (tedy lidmi – soukromými jednotlivci a ne státem). Každý má zájem na tom, aby se byznysu/kapitálu dařilo – i ti, co nepodnikají a každý se na něm podílí – a taky ho vlastní.
Navíc platí pravdilo neviditelné ruky – i ten, kdo by jednal jen (a jen) pro svůj vlastní prospěch a zisk (v ekonomice), tak zároveň je to prospěšné pro všechny.
Feudalismus — merkantilismus — průmyslová revoluce = kapitalismus. Jaký jiný systém je funkční, socialismus snad? Anebo chce někdo zpátky feudalismus? :'D Pravdou je, že všechny ostatní systémy jsou zločinem proti lidskosti. To, že kapitalismus někde funguje hůř není vinnou kapitalismu, ale formy vlády, která se vehementně snaží řídit kapitalismus a určovat jeho směr (nepřirozeně zasahuje do trhu a snaží se ho regulovat – to je ale vinny poolitiky a formy vlády, ne kapitalismu).

Pepa25

Jako obvykle doplnění nemá moc společného s otázkou: otázka samotná je zajímavá, ale kolonialismus ≠ kapitalismus ≠ pravicová politika ≠ zločiny proti lidskosti. Neznám p. Tožičku, ale předpokládám, že on to takto nemotá (pokud je skutečně odborník).