dust8

Kolikrát za život se vyplatí endoskopie a kolonoskopie?

Nejlepší odpověď
da ny

Co to je „vyplatí se“?
Měla jsem potíže přes 10 let, 3× gastro vyšetření, bez nálezu. Dostala jsem tablety (možná díky tomu, že jsem zdravotník, tak mne nevypoklonkovali s hysterií ;)). Bylo „to“ údajně, na „špatně viditelném místě“. Lékaři to „prolítli“ a nic nenašli.
Pak se stav zhoršil. Neuběhly ještě 4 roky, kdy je další „nárok“ na zopakování vyšetření (bez předchozího nálezu). Dostala jsem se na něj, po neochotě gastroenterologa oklikou (přes nález na USG, jiný odborník) Byl tam průšvih, jako mraky ‚CA)! To, co se našlo „roste“ minimálně 8 – 10 let. Došlo k chybě….. Vyšetření se mi „nevyplatila“, až to poslední, před objevenou diagnozou.
Někdo se bez takových vyšetření obejde celý život.
Test na vyšetření tlustého střeva je od 50 let zdarma. Jsou i domácí testy.

Další odpovědi
Čecho_slovák

Tolikrát, kolikrát je nutná, třeba i preventivně.

Kepler

Endoskopie je obecný název pro metodu přímého vyšetření vnitřních dutin těla. Provádí se při podezření na nějaké nefyziologické změny. Koloskopie je rovněž endoskopickou metodou specializovanou pro vyšetření tlustého střeva, při které je navíc možno odstraňovat výchlipky (divertikly) ve stěně střeva. Divertikulóza se často opakuje, zvláště u starších pacientů, proto se koloskopie opakuje také, zhruba jednou za 4 – 5 let. Jinak hrozí rakovina tlustého střeva.

Drap

Co to je vyplatí? Dělá se tolikrát, kolikrát je potřeba.