orestez

Kolik vážila planeta Země před asi miliónem let?

Str. 5: Bez pozemského přispění se do atmosféry dostává kosmický prach, jehož celkové množství činí za rok jen 100 t. https://www.vut­br.cz/www_base/zav_pra­ce_soubor_verej­ne.php?file_id=68241

Nejlepší odpověď
Edison

Před ASI milionem let vážila ASI stejně, jako dnes. A to je ASI stejně, jako před 100 mil lety… Vzhledem k tomu, jak stará země je, v posledích několika stovkách milionů let ke změně hmotnosti prakticky nedošlo. Hmotnost se zhruba ustálila po posledním „velkém bombardování“.

Kepler

Nechápu, proč jsi uzamkl otázku hned po první odpovědi. Tvoje tvrzení je naprosto mylné a v odkazu nic takového není (zabývá se něčím úplně jiným). Edisonova odpověď je pravdivá jen částečně. Relativně je narůstání hmotnosti Země sice malé, ale za poslední milión let do dělá bratru 40 miliard tun jen kosmického prachu. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Kosmick%C3%BD_prach

Edison

To jsem taky nepochopil, proč to zamkl. Jinak všimni si, že jak je v otázce ASI, tak jsem taky použil v odpovědi ASI. Navíc jistě, že se hmotnost mění, ale jde o to, že vzhledem k celkové hmotnosti jde o změny již zcela zanedbatelné, i když ne nevyčíslitelné. I proto to ASI. Možná by bylo lepší vyjádřit, o kolik promile se za posledních těch řekněme 4 mld let, kdy docházelo právě k poslednímu velkému bombardování, tedy ke znatelnému nárůstu hmoty https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Pozdn%C3%AD_vel­k%C3%A9_bombar­dov%C3%A1n%C3%AD . Pak už šlo opravdu jen o „drobnosti“.

Edison

V zásadě se dá říct, že planeta Země získala prakticky veškerou podstatnou hmotu v první miliardě let. Pak už nabývala jen ve zlomcích promile.

Lamalam

Těch bratru 40 miliard tun je v porovnání s celkovou hmotností Země úplný prd…

Kepler

Jo, za milión let. A co za miliardu? To už tak zanedbatelné není.

Edison

Pořád platí, že pozdní velké bombardování skončilo před 3,8 mld lety. Z toho plyne, co jsem řekl: Prakticky veškerou podstatnou hmotu získala v první miliardě let.

Kepler

Ano, samozřejmě že to platí, ale taky platí, že Země tloustne nepřetržitě i dnes. Otázka nezněla „jak moc“, takže jsem odpověděl, že za milión let přibrala 40 mld. tun.

Edison

Což je i tak prd vzhledem ke hmotnosti: 5,972E24 kg.