Hufnágl

Kolik států nemá moře?

Nejlepší odpověď
anonym

Další odpovědi
annas

Otázka je nepřesná, neuvedl jste zda v Evropě atd. či na světě.

Je třeba si uvědomit, co je vnitrozemský stát, tedy stát bez moře..

"Vnitrozemský stát je takový stát, jehož území se nedotýká moře, tj. není přímořský.

Většinou se za přímořské považují jen ty státy, které mají přímý přístup ke světovému oceánu; za vnitrozemské se tedy pokládají např. i státy kolem Kaspického moře (Ázerbájdžán, Kazachstán, Turkmenistán), pokud nemají přístup ke světovému oceánu jinde (Írán, Rusko).

Evropa 15 /16/.
Asie 12 /14/
Afrika 16
Jižní Amerika 2

V odkazu se dovíte rozdíl v počtu – státy sousedící pouze s vnitrozemskými státy. Státy ležící na břehu Kaspického moře.

Tedy 45 / 47
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Vnitrozemsk%C3%BD_st%­C3%A1t

Sstránka je a editovaná 29. května 2020

Ještě anglický zdroj pro srovnání

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Landlocked_cou­ntry

Astaroth47 neuvedl odkaz, odkud čerpat.

Pokud má tazatel zájem, může srovnat, v čem se informace liší, zda jsou už zahrnuty státy kolem Kaspického moře atd. Zřejmě mu na počtu zemí nezáleží.

paul1

Kolik států nemá moře? Moře

Pepa25

Annas: rozdíl v počtu není v sousedství Kaspidského moře, ale v tom, zda započítávat pouze částečně uznané státy (Podněstří, Jižní Osetie a Náhorní Karabach). Mimochodem anglická wikipedie uvádí 49/45, protože zmiňuje i Palestinu.
Astaroth47: 44 to bylo do získání samostatnosti Jižního Sudánu (nebo to je podle ruské wipipediee, která Kosovo počítá mezi částečně uznané státy.

annas

Jistě záleží na zdroji, jsou rozdíly, jak se kdo na to dívá, nejde jen o moře. kde se píéše právě o těch oblastech, které zmiňuje

Zdroj, který jsem použila, je aktualizovaný.

Proto se domnívám, že je třeba, i když vím, uvést zdroj.

Ppodívejte se do anglického odkazu –

  1. Má pobřeží u Kaspického moře

b Má pobřeží u Mrtvé moře
c Není plně rozpoznáno – Vatikán

Navíc jsou uvedená i území – ta jsou zvlášť, nejen státy.

Uvádí se, zda bude to či one uznavné –

Pokud bude zahrnuto Podněstří (neuznané), nebude Moldavsko považováno za jedinou vnitrozemskou zemi.
Pokud bude Západní břeh Jordánu (částečně uznaný jako součást Státu Palestina ) zahrnut jako samostatná politická entita, bude mít Asie 6 samostatných vnitrozemských zemí.
Pokud jsou kavkazské země a Kazachstán započítány jako součást Evropy , pak má Evropa nejvíce vnitrozemských zemí na 20. Pokud jsou tyto transkontinentální země zahrnuty v Asii , pak Afrika má nejvíce, 16. V závislosti na stavu tří transkontinen­tálních v zemích Asie je mezi 9 a 15, zatímco Jižní Amerika má pouze 2. Severní Amerika a Oceánie jsou jediné kontinenty bez vnitrozemských zemí (vyjma Antarktidy , která nemá žádné země). Jiné než Indonésie a Papua Nová Guinea, všechny ostatní země v Oceánii jsou ostrovy bez pozemních hranic.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Landlocked_cou­ntry

annas

Ad Pepa25,

myslíte, že tazateli opravdu záleží na tom, kolik je vnitrozemských stá­tů?

Hufnágl

annas
To z otázky snad vyzní.

annas

Nevyplývá, navíc jste uvedl chybnou kategorii.