Kroupič

Kolik % musím mít min. alkohol aby nezmrznul ? Stačí 40% Finská ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Voda tuhne při 0°C, ethanol při –114°C. Přidáním ethanolu do vody se snižuje bod tuhnutí. Čím více ethanolu směs obsahuje, tím je bod tuhnutí nižší.

20% –9 oC
30% –19 oC
40% –29 oC
50% –36 oC
60% –43 oC
70% –52 oC
80% –69 oC

baghira: No to je pěkná blbost. Tobě v chladiči u auta mrzne nejdřív voda ? Mně ne.
Je třeba rozlišovat heterogenní a homogenní směsi.
To je jedno jakej je to alkohol, pořád je to homogenní směs a voda se z ní vymrazit nedá.

Další odpovědi
baghira

Čistý alkohol tuhne cca při –130.
Pokud máme směs vody a alkoholu, tak při nízkých teplotách voda mrzne a vytváří ve směsi krystalky, které se dají ze směsi mechanicky odstranit (a alkohol zůstává, čímž se dá zvýšit jeho koncentrace).
Tímto způsobem se na Sibiři vyráběla z kvasu vodka ještě předtím, než Čukčové poznali destilaci.
Doplňuji:
mosoj: já nemám v chladiči alkohol, ale etylenglykol nebo propylenglykol ;)

Valky

To asi ne, já omylem nechala přes noc v mrazáku Captaina Morgana 42,8% A ráno z něj byla ledová drť… :D

Hykam

Záleží jak máte nastaven mrazák.
při mínus 24°C zmrzne i 40% alkohol

Vlastní zkušenost 🙂