Mr. Marek

Kolik měřila první manželka císaře a krále Karla IV. Blanka z Valois? Byla na tehdejší poměry vysoká?

Odpovědi
Speed77

Lidi jsou tisíce let stále stejně vysocí. Podobné a jiné nesmysly, jakože každou generaci se zvyšuje průměrná výška lidi jsou vážně hlouposti. Neplatí to pro dávný pravěk, kdy se homo sapiens vyvíjel, přizpůsoboval atd. Stačí kostry ze středověku, starověku, pozdního pravěku – mladší době kameňakové – muži 170 až 180 (i víc) cm, ženy 150 až takových 170 cm.
Kolik měřila ona, to nevím. Takové informace se o lidech z minulých časů nijak nikde nezaznamenávají, pokud nějak výrazně nevybočují. Ale je pohřebená, takže nějaký takový záznam v dnešní době být může. Popřípadě si ji můžeš jít změřit. ;)
V té době je jediná možnost zachycení/uchování pouze písemná, kde se ovšem výška nikde neobjevuje (ani v charakteristice) anebo v umění, ale z toho tu výšku nepoznáš, pokud to třeba není socha v životní (odpovídající) velikosti.
Jen jsem našel, že Karel IV měl asi 173 cm.

marci1

Blanka z Valois výškou nepřevyšovala tehdy běžný standard, měřila 159 cm. 🙂
http://www.web­magazin.cz/in­dex.php?stype=a­ll&id=13910

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.