Avatar uživatele
tony2412

Kolik má mít autobaterie voltů, když je nabitá?

Nabíjím autobaterii Baner 12 V 44 Ah a měřil jsem jí voltmetrem a ukazuje 13,44 V ale nabíječka ukazuje že je nabitá na 75% Je to v pořádku?Mám jí nechat nabíjet až všechny diody na nabíječce zhasnou?Svítějí ještě dvě....// Pravda po odpojení nabíječky to napětí klesá!Počkám ještě nějakou dobu na kolik to klesne a ještě jí dobiju.

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Nerevarin před 2178 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Je třeba rozlišovat napětí měřené při nabíjení a napětí v klidu bez nabíjení.
Při nabíjení napětí stoupá !! podle stupně nabití a baterie se považuje za nabitou, když napětí přestane stoupat a začíná plynovat. Nabíječky bývají nastaveny na napětí cca 14,2-14,4 V to jest napětí kdy baterie ještě neplynuje a tehdy vypínají. Diody ukazují toto napětí.

Nabitá baterie odpojená od nabíječky má po ustálení poměrů cca 12,6 V !!!

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Ano, nabíjej dál. Když měříš napětí hned po odpojení nabíječky, není to správné, to napětí nabíječky se tam nějakou dobu ještě drží. Napětí plně dobité a nové olověné baterie by měla být teoretricky cca 12,6 V. Samozřejmě až po ustálení.
https://cs.wikipedia.org/…

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

To je nějak moc , 100 % je 12.6 - 12.9 V .
Už bych to nenabíjel .

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hlada

Napětí naprázdno má velmi malou vypovídací hodnotu. Při nabíjení je třeba měřit napětí, hustotu a jejich změnu v čase. Pokud to nebudeš dělat, tak raději věř automatice nabíječky. Do zdroje jsem dal odkaz na dokument o nabíjení.

Zdroj: http://www.k1400.cz/clanky/rad ime/konkretne/aku/obecne/akumu latory.pdf

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
brillant

Viz https://cs.wikipedia.org/…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Rohlik

Autobaterie má 12V, samozřejmě je tam malý rozptyl, ale dle mého názor je jedno zda je baterie nabitá z 50% nebo ze 100%. Baterie dodává stále okolo 12V.
Jinak pro zajímavost baterie v kamionech mají 24V.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jiri Linhart

Ahoj Tony,aku by mela v plne nabitem stavu mit 13.8 Voltu. Zkus ji vybit do mrte,treba rozsvicennyma hlavnima svetlama a pak zas nabit. Jestli ze Ti napeti aku po odpojeni aku klesa,musi se po case zastavit na urcitem napeti a dale jiz klesat nesmi. Predpokladam,ze pouzivas bezudrzbovou. Nabiji se Desetinou kapacity,to je v Tvem pripade 4,4 Amperu ! Na testeru aku,koupenem v Lidlu ma dobra aku mit 12,6 az 12,8 Voltu,stredni napeti je zhruba 12 Voltu a spatna ma 11,5 Voltu. Nabijecku nevim,jakou mas,ja mam stavenou,u niz mohu nastavit napeti a proud,pres ktery nepujde. Vybita aku si pri pripojenim nabijenim veme vetsi proud,nez 4,4 Ampery a postupne klesa. Cim dele nabijis,tim je odber proudu z nabijece mensi. Zpravidla se nabhji 10 hodin,proudem 4,4 Amperu v Tvem pripade. Mej nabijecku aspon na 6 Amper ! Ani nepises,jak je aku stara. Skoda. Natocis li s ni auto treba 3 krat po sobe,jeste ji nelikviduj ! Pred zimou ji nabij poradne ! Mas li moznost,nabij aku u kamarada,ktery bude moci na nabijecce lehce zvysit napeti na vystupu. Nabijim Vartu Silver Dynamic 52 Amperhodin napetim 13,8 Voltu a po plnem nabiti po 20 minutach zmerim a ma 12,6 Voltu. Hlavne pred zimou i behem zimy aku udrzuj nabijeckou. Zmer si take a to je dulezite Proud pri dobijeni ! Je li behem dobijeni I -proud vetsi nez desetina kapacity aku,co je u Tebe 4,4 Amperu,radsi porid novou aku. Dyt se da koupit solidni do 1400 kc. Varta Silver Dynamic,kterou pouzivam ja stoji kolem 19 stovek,ale,mam jiz druhou a ta maka jiz 5 let dobre. Meris li digitalem na prazdno,neni to presne. Na aku pripoj zarovku 10 Wattu a pak mer na samotne aku. Nespolehej na meridla na nabijecce ! Radsi digitalni merak ! V plne nabitem stavu ma mit 12,6 az 12,8 Voltu ! Tato napeti a postupy najdes v knizce Nabijecky a nabijeni v kazde mestske knihovne !

Upravil/a: jiri Linhart

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?JájsemRaibek Nahlásit

Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jiri Linhart

Tony ! OPRAVA ! Plne nabita 12,6 az 12,8 Volt a nabijim 13,8 Volt ! Promin ! Jen jsem uved na zacatku nabijeci napeti ! Ne napeti aku ! J.

před 2174 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
JájsemRaibek

Rohliku - baterie v kamionu má také 12V, ale jsou tam dvě a spojené mají dohromady 24V. Jinak kamion má opravdu jen 12V baterie.

před 2178 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Klaproth

Obdobně jako v tanku T72, tam bylo palubní napětí dokonce 36 V.

před 2177 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Lépe je psát o palubním napětí, baterie je jen několik spojených článků dohromady. Dvě spojené 12V autobaterie jsou de facto stále jen jedna baterie s dvojnásobným počtem článků, než jedna 12V autobaterie. Ostatně v některých moderních vozech už se objevuje daleko vyšší napětí (teď nevím z hlavy, kolik V je ten nový standard), což má tu výhodu, že jednotlivé spotřebiče s ekvivalentním výkonem jako spotřebiče v autě s 12V soustavou mají daleko menší potřebu proudu (příkon ve W zůstává stejný, při vyšším napětí je nižší proud, závislost je nepřímá úměrnost) a tím se ušetří spousta mědi, protože vodiče vedoucí velké proudy musí být patřičně dimenzovány.

před 2178 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Auta a doprava