Tomas744

Jakou nabíječku autobaterií EFB?

Mám Škodu Rapid 1.0 TSI. Nepoužívám Start/Stop a mám garáž, ale díky malému nájezdu bych chtěl autobaterii (Varta 59Ah EFB) občas (hlavně v zimě) dobít doplna a zvýšit její výdrž. Jakou doporučujete nabíječku? Budu dobíjet moji EFB + klasiku + bych chtěl mít možnost i AMG.
Zatím jsem koukal nejvíce po CTEK MXS 5.0 new. Rozpočet do 2500Kč. Děkuji za rady.

Odpovědi
Emefej

Je to v pohodě. Já mám taky CTEK (konkrétní typ nevím), má řadu režimů (nabíjení, udržování atd.) funguje to na všechny typy autobaterií.

elkon

Mám tu nabíječku také a je super. Tyhle baterie (jsou dražší než běžné olověné), by se kvůli životnosti měly dobíjet několikrát za rok. Není to můj výmysl, je to popsáno na různých webech. Stačí jen trochu hledat.

mosoj

Je jej. Zase nějaký bloud na ubohé zákazníky.
Baterie EFB je bežná olověná baterie snad i „jenom“ s tekutým elektrolytem. Je určená pro cyklické namáhání, tedy hlavně pro styl jizdy start – stop. Jediný rozdíl je v konstrukci olověných desek. Jsou mohutnější aby se při proudovém namáhání nekroutily. Je na nich více olova, tedy zákonitě musí být dražší. Proč si také něco nepřirazit za to EFB! Nabíjet se může jakoukoli!! nabíječkou, při dodržení zásad nabíjení. Nejlépe nabíječkou s automatickým vypínáním, neboť přebíjení škodí každému akumulátoru, stejně tak jako hluboké podvybití. Požadavek častějšího dobíjení vyplývá z předpokladu, že se používá právě v režimu start stop. V tomto případě alternátor většinou nestačí baterii dobíjet. Ve městě určitě. Nic nového pod sluncem. Jenom snad ta zkratka označení takto upravených akumulátorů. Jestli akumulátor dobít, nebo ne, se zjišťuje tak, že se alespoň po 12 hodinovém stání změří napětí na svorkách. Pokud je menší než 12,5V tak dobít.

Hlada

To je zbytečně předražená hračka. Do garáže stačí jakýkoli zdroj 15–20V, odpor do série, kterým se nastaví proud 30 – 80 mA a kus dvoulinky se zástrčkou do zapalovače.

mosoj

Teprve nyní jsem si všiml té ceny!!!! Hovadina.
U Lídla ji dostaneš 500 Kč!!!! Pokud chceš nabíjecí charakteristiky nabíječky z Lídla. Mohu poskytnout.