plavcik

Smí (musí) si řidič tankovat u benzínky LPG sám, nebo musí obsluha?

Přijde mně to jak kde. Někde nadávají, že si řidiči sami (bez obsluhy) tankují, jinde nadávají, že si netankují a že tam tudíž musí chodit obsloužit zákazníka.
Někde mají dokonce na stojanu cedulku, že „Tankování výhradně s obsluhou“ a na hadici řetěz se zámkem a vypnutý pojistky, jinde zase obsluha rovnou odmítne dojít natankovat. No a pak se v tom má někdo vyznat.....
Jak to tedy má správně být? Znáte někdo ty předpisy k tomu?

Nejlepší odpověď
anonym

myslím si, že by to měla obsluhovat školená osoba, ale dnes už znám jen jednu čerpačku, kde to tak je, jinak všude tankuju sám a je to lepší. jen je někdy problém s pistolí, která bývá mechanicky opotřebovaná a někdy je s ní trápení.

Další odpovědi
cukrar

Neznám předpis, ale jednou jako spolujezdec jsem byl přítomen tankování ve Ždáru nad Sázavou, kde milá slečna vysvětlovala, že tankování musí provádět pouze vyškolený personál a na zdejší benzince je to jen ona. Proto mají prodejní dobu, dle její pracovní doby.
Jinak je stojan zamčený.

JájsemRaibek

Připojovat a odpojovat plnicí přípojku LPG smí pouze obsluha čerpací stanice. Výjimkou jsou opět některé země, kde je z různých důvodu zavedena samoobsluha. V takovém případě buďte dvojnásob opatrní, protože nejste v samoobslužném tankování sběhlí. – Tlačítko na tankovací pistoli musíte zmáčknout a držet zmáčknuté po celou dobu tankování LPG. Jinak žádné LPG do nádrže nenatankujete.

KrystofM

Určitě by to měla dělat obsluha pumpy. stačilo mi jednou videt jak hadici odpojovala, a ne zrovna malej poprašek při odpojovaní vystříkl všude do okoli :D

Arne1

Jezdil jsem na LPG mnoho let…
Záleží na tom, které firmě čerpačka patří. Například Shell, Benzina a pár dalších kde to patří do sítě Kralupolu jsou bez problémů. Čerpačky které patří do sítě Hunsgas zase právě naopak – striktně pouze obsluha. Často je tahle informace uvedená v seznamu čerpaček na lpg.cernosice.cz
V zahraničí to také není jednotné.
Poud si nejste jistý, tak se zeptejte, pokud je u benzínky plno tak bude obsluha ráda, pokud jí v tom nebrání striktní zákaz.

Vojta2774

Jednoznačně platí zákon,že LPG v ČR může plnit do vozidel pouze proškolená osoba na místě k tomu přizpůsobené.
Je ovšem zajímavé,že toto platí pouze v ČR,AUS,Chor­vatsko,Francie ostatních zemích se může plnit LPG samostatně,pop­řípadě na vyžádání s obsluhou.

plavcik

Arne1 :
No tak zrovna shell u nás je výhradně s obsluhou a nemaj rádi tankující řidiče. (pro jistotu shazují někdy jistič u stojanu)
Benzina – povětšina červených benzin, co jsem měl štěstí, jsou jen mrzutý , že musej jít ven když zazvoním a škemrají, abych si natankoval radši sám.
Eurooil na malým městě v okolí – lpg stojan zaplocen, zamčen, na pistoli řetěz a tedy výhradně s obsluhou a to je tam pouze jeden člověk a nemá problém i pozastavit tankování benzínu a nafty kvůli obsloužení lpg stojanu
Tank ono – jak kdy, když je frmol, tak tankuje řidič, jinak většinou obsluha.
Jakékoliv lpg stanice bez benzínu a nafty – typicky ve dvoře a třeba s plnírnou lahví snad výhradně s obsluhou. Tam mi to přijde nejlepší, byť většinou chybí obchod a wc.
A kam jezdíte vy nejraději tankovat lpg , na jaký typ stanice ?

Arne1

Vidíte, a to právě Shell občas organizuje rychlokurzy samoobslužného tankování pro řidiče.

plavcik

boreczech : No ono těch čerpaček kde tankuje lpg obsluha mi právě taky přijde už nějak málo. Povětšinou větší benzínky, kde jsou min. ve dvou lidech (obsluha) anebo právě naopak pumpy, kde je ve dvoře jen jeden stojan lpg a max. tak ještě pb lahve . Tam kde po najetí ke stojanu vyskočí z unimobuňky obsluha 🙂

Spíše mě šlo o to, jestli na to tankování je nějaké nařízení, předpis a to se prostě nedodržuje, nebo to není dané a je směrodatný nějaký provozní řád té které ČS …
O opotřebované pistoli už nechci ani slyšet. Poté, co se mě povedlo nepřesně nasadit a vyrobit ihned bílou mlhu , která byla až na silnici, už na to radši nehrabu a snažím se jezdit tam, kde tankuje výhradně obsluha.