Avatar uživatele
22aa

Kolik korun dostanu když mám invalidní důchod 1 stupně v roce 2024?

Dobrý den.
Z dvojky invalidního důchodu mi schválili jedničku a jestli dostanu jen 800 kč invalidního důchodu z roku 2016 tak kam jít k doktorovi aby mi uznali zpět trojku nebo dvojku.
Nemůžu si nic koupit ani v velikonocům nemám na to.
Prosím co dělat jestli mi sundají i jedničku.
Jsem neštastný a zoufalý. Pláču.
Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: 22aa

Zajímavá 0 před 92 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
da ny

Odpoveď byla označena jako užitečná

U ID 1. a 2. stupně, se předpokládá, že budou pracovat!!!
Měli by mít odpracované roky, také na starobní důchod!!!
Obvykle mají takové zaměstnání. které zastanou a na zkrácený úvazek (6, 4 hodiny denně, nebo podle potřeb zaměstnavatele a možností zaměstnance.
Pak si můžete něco koupit, nejen na Velikonoce.
Internet máte. Jsou tam i kalkulačky, na výpočet ID.

Mohl jste využít odvolání a přezkum.
Nic se nezměnilo. Žádost podává pacient u ČSSZ.
Vyplňuje prostřednictvím praktického lékaře. Jako dosud.
Přikládá se zpráva odborného lékaře s návrhem režimu a
o zdravotním stavu. Jako dosud.
Můžete vyžít, prostřednictvím PÚ, možnosti státní, sociální podpory,
pokud splňujete podmínky, na její nárok.
Byla jsem přes 25 let v ID 3. stupně. Celé roky jsem pracovala na 6 h úvazek,
pár let k tomu, jako OSV4. 5 let na plný pracovní úvazek v HPP.
Posledních 5 let pracuji 4 h v HPP. a druhá rok 2– 3h večer v DPČ.
Poslední 3 roky nejsem v ID, ale ve starobním důchodu (byl výhodnější).
Stále mám 2 zaměstnání.
Nepláču, pracuji.

Jestli ztratíte nárok i na ID 1. stupně, bude Váš zdravotní stav, natolik utěšený,
že budete moci pracovat na plný úvazek, v HPP (hlavním pracovním poměru).

Velmi záleží, na zprávě odborného lékaře o Vašem zdravotním stavu.
O doporučení, respektive OMEZENÍ v pracovní činnosti.

Upravil/a: da ny

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?22aa Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Z dvojky invalidního důchodu mi schválili jedničku

Co nám je po tom? 🙄

[A] jestli dostanu jen 800 kč invalidního důchodu z roku 2016 tak kam jít k doktorovi aby mi uznali zpět trojku nebo dvojku.

Nejlépe na patologii, alespoň bude klid! 🙄😂

Nemůžu si nic koupit ani v velikonocům nemám na to.

Tak si nic nekupuj, kdo nic nemá, nic mu neukradou! 🙄🙃 Nebo jdi makat, cype: I. a II. stupeň invalidity není na to, abys se flákal doma, otravoval s blbými kecy a otravoval Luft všem okolo. Chceš prachy? Jdi makat! Nechceš makat? Nestěžuj si: jednoduché! 🙄👌🤪

Prosím co dělat jestli mi sundají i jedničku.

  1. vem si prášek,
  2. jdi makat,
  3. kup si provaz.

Sám sobě vyber! 🙄🤦🏽‍♀️

Jsem neštastný a zoufalý. Pláču.

A co je komu do toho!? Tak plakej, no. 🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️🤦🏽‍♀️

Děkuji.

Opravdu, ale opravdu máš zač! 👿👿👿

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
cappuccino

Nepises, co jsi doposud delal, cim jsi se zivil? Pri ID 2. stupne se da pracovat.
Nemuzes jen sedet doma a ocekavat, ze se o tebe spolecnost postara!!
Maminka tu nebude vecne. Cim driv se o sebe dokazes postarat, tim lip.
A ze neco robijes? No a co? To rozbiji i ti zdravi a nikdo to platit nemusi.
Sezen si co nejvic informaci a zacni se o sebe starat.
Internet mas, tam najdes informaci spousty!! Zacit muzes s nejakou brigadou!!

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Omlouvám se, ale jako AI nemám přístup k aktuálním datům o hodnotách invalidních důchodů. Výše invalidního důchodu je individuální a závisí na mnoha faktorech, včetně stupně invalidity, data nabytí invalidity, době pojištění a průměrném výdělku.

Měli byste se obrátit na Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ), kde vám poskytnou konkrétní informace o vašem důchodu a o možnostech, které máte. Pokud nesouhlasíte se stupněm invalidity, můžete podat odvolání. Tento proces vám může vysvětlit sociální pracovník nebo zástupce organizace, která pomáhá lidem s postižením.

Další možností je obrátit se na svého lékaře a probrat se situaci. Lékař by mohl poskytnout potřebnou dokumentaci, která by podpořila vaši žádost o zvýšení stupně invalidity.

Pokud se cítíte zoufalý, je důležité také hledat psychickou podporu. Můžete kontaktovat nějakou z neziskových organizací, které poskytují pomoc lidem v těžkých životních situacích, jakou zažíváte vy. Nejste v tom sám, existují lidé a organizace, které vám mohou pomoci.

Hlavně – nedejte se, a hledejte pomoc. Vaše situace může být dočasná a lze ji zlepšit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
da ny

Pokud vznikne nárok na výplatu, přiznaného ID,
má každý tolik, kolik si svou předchozí, pracovní činností zaslouží

Průměrný důchod posledních letZatímco koncem roku 2017 byla průměrná výše invalidního důchodu z invalidity I. stupně 5998 Kč, o dva roky později to bylo již 6851 Kč. Koncem roku 2021 byla průměrná výše 7642 Kč a na jaře roku 2022 to bylo 8330 Kč.
https://www.sim­plea.cz/vypocet-invalidniho-duchodu-pro-rok-2023/

Avatar uživatele
22aa

Díky za pomoc. Uvidíme jestli to bude pravda. Bojím se že dostanu to co mi řekla holka verča. Získáváte nominaci.

Avatar uživatele
Dochy

da ny:
Tak ty potíže jsou různé a jejich uznávání komisí také trochu podibné.
Můj strýc pokud se dobře pamatuju po infarktu také dostal ID 3. stupně. Samozřejmě byl ve značném riziku že to s ním kdykoli třískne znovu (také to bylo poměrně dávno, kdy možnosti léčby byli dost omezené a stimulátory teprv začínali). Doma dál dělal víceméně cokoli, melouchařil o 106, žil dalších cca 30 let.
Jsou lidé, kteří nemají žádný fyzický problém, který by byl snadno identifikovatelný a průkazný, ale kvůli psychickým problémům nejsou schopni pracovat. Do standardních tabulek diagnóz se to moc nevejde, pro normální lidi jsou to zkrátka lenoši co se práce štítěj. Ono to tak sice úplně není, ale ví to jen pár lidí. Co posudková komise to názor.

Avatar uživatele
da ny

Dochy
Dakší „přehodnocení“ na ČSSZ, bylo kolem roku 2010.
Tam se měnilo i označení. Z plných a částečných ID, na 1., 2., a 3. stupeň.
Jsou minimálně 3 paragrafy (z různých let), pod kterými něží přiznání ID.
Jen jsou upraveny, na ty stupně.
A pak jsou ještě 2 typy. Celkový neutěšený zdravotní stav
Ten druhý je pro nemožnost (z nějakého důvodu) důvodu vykonávat původní povolání. Jiné, s omezením, mohou vykonávat. je tzv. degradující, s nižším příjmem a proto ten ID.
Tito lidé, mají při ztrátě nebo ukončení pracovního poměru NÁROK i na podporu v nezaměstnanosti od PÚ. To často, ani pracovnice PÚ nevědí (není to běžná), pokud se s tím nesetkali, člověka mnohdy snadno odbydou /vyhodí)).
Dnes je třeba se zajímat, sbírat informace a nenechat se odbýt.
Je to smutné
3 úřednice, na jednom pracovišti, podají lidem, odlišné a rozporuplné informace.

Avatar uživatele
da ny

Mám značné zkušenosti-
Už s maminkou, kolem roku 1980.
V roce 996 se celý systém překopával. Pro jednu chybějící větu, ve zprávě odborného lékaře, jsem měla na pár let dvojku (podle současné klasifikace).
Dnes je problém ten, že dokumentaci (papíry), mnohdy zpracovává posudkový lékař,
na jiném konci republiky (a je jich nedostatek).
BOHUŽEL
velmi záleží na tom, jak „dobře“ napíše zprávu lékař.
Ne jen ten praktický, Hlavně, ten odborný!!! Oni se často omezí jen na zprávu o zdravotním stavu. Zřídka NAPÍŠÍ, co pacient nezvlídne, nemůže.....
a HLAVNĚ když to tak je, že se pacientův stav nemůže zlepšit. Neočekává se zlepšení, spíše zhoršení zdravotního stavu! Tam, je nejčastěji zakopaný pes (problém).
A protože mnozí lékaři odvádí práci rutinně (přetížení). Jsou citliví k požadavkům (přáním, návodu), ze strany pacienta, tak pak dojde k tomu, že se „nenasbírá potřebný počet bodů“.
Chodívala jsem na kontrola ke komisi, doktorka psala stále dokola, podobné nálezy. S tím, že nechápala, proč chodím po 2 letech na KO, když je jasné, že stav je neměnný.
Mně to naštěstí „prozradila“ v roce 2003 posudková lékařka.
Mé doktorce se to moc „nelíbilo“, ale napsala tam ony kouzelné větičky. Pak už byla KO jen jedna a 5. stupeň jsem dostala v r. 2008 TRVALE (a dále, bez kontrol).

Avatar uživatele
Filip84

Dochy: Jo, ale před cca 30 lety to byl úplně jiný příběh.

Pochop, státní erár nemá prachy, no tak se snaží šporovat, kde se dá. Jasně, pokud máš objektivní nález, což stav po infarktu myokardu je, a k tomu narazíš na posudkovýho lékaře blba (což je, třeba, u nás), no tak pokud máš sociální font a / nebo umíš, tak se svýho domůžeš. Bude to trvat, ale domůžeš.

Jenže, pokud jsi „jenom“ pacient s hlavou, tak 1. sám umíš těžko, buď jak buď ty někam dojdeš a „vymalováno“, 2. hodně záleží na tom, co je v chorobopisu, no a to odvisí od toho, jak pregnantně se umíš vyjádřit (což pacienti s hlavou většinou neumí, bohužel), no a potom jak si tvůj lékař potrpí na dobrou byrokracii (999 z 1,000 lékařů si na ni nepotrpí), no a jak se i on umí vyjádřit, pregnantně, výstižně, non multa, sed multum (998 z 1,000 lékařů neumí).

Protože právo je malicherné a kogentní. Uvedu příklad, a taky už je to cca 20 let: známý měl kluka, co byl od pohledu úplně zdravý, ale měl leukémii a invaliditu III. stupně. O invaliditu spor nebyl, ale mezi I. až III. stupněm spor byl. Tak šel fakan na pohovor. A protože byl vychovaný (bohužel! 👌😅), tak pomalu přišel o jakýkoli důchod. Protože baba mu dávala záludný otázky, jako: uvaříte si doma něco sám? No a kluk řekl, že když je nouze největší, tak si tu polévku ze sáčku taky zaleje konvicí vařící vody. Bingo!: navaří si sám. A on to podepsal! No, naštěstí to, tehdy, „volako Fero vybavil“, kluk šel před komisi, ta nebyla až tak moc rafinovaná (teda rafinovaná byla, ale ne jako cukr krystal), no a kluk byl patřičně zainstruovaný a vystrašený; prostě: navaříte si něco? Ne, nenavařím, nemám sílu. Ani polévku ze sáčku si nezalejete? Ne, mohla by mi vyklouznout konvice a vopařit mi hnátu! Vybavené: invalidita III. stupně a nejvyšší příspěvek na péči k tomu! 😎😅

Avatar uživatele
22aa

Dobrý den.
A navíc když půjdu na chráněné dílny tak řekl pavel můj strejda že to je nesmysl.
Ještě tam něco rozbiju. Jsem nervově nemocný.

Avatar uživatele
da ny

Pokud se už nemůžete odvolat.
Podejte v nejbližším možném termínu žádost znovu.
Ať Vám s tím někdo schopný, z rodiny pomůže.
Bylo by dobré, kdyby tedy zřejmě neurolog napsal do zprávy, nějaká Vaše omezení.
Někdo nemůže sedět více, než 2h. nemá cit v rukou, brnění, nemůže chodit atd. atp.
Není schopen vykonávat soustavnou pracovní činnost.
Zkrátka, napsat do zprávy o zdravotním stavu, v čem, jak nemoc pacienta omezuje.
To sepíše v žádosti i lékař praktický.

Velký problém mívají třeba lidé s RS. Je vhodné, aby pracovali, Ale mají dny a stavy, kdy je to pro ně obtížné. Při a po atace, nemohou ani lehce sportovat, pracovat s obtížemi. Pak je jim zase lépe. Někteří mají práci jen nárazově.
ID jsou jim zřídka přiznány.
Hlavně neseďte v koutě. Pláč je k ničemu. Jednejte a zkuste něco hledat. Snad se najde něco vhodného i k tomu ID. A snažte se získat zpět, opět tu dvojku, pokud tomu Váš stav opravdu odpovídá.

Avatar uživatele
22aa

A navíc o tom zisku mi nešla dát nominace tak se omlouvám že jsem nominoval jinou odpoved.

Avatar uživatele
Dochy

Podle mně chráněné dílny jsou právě pro lidi s problémy. Řešit dopředu že bys tam mohl něco rozbít mi připadá jako blbost. Zkrátka tam dojdi a informuj se.

Avatar uživatele
22aa

Jenže já nic vyrábět neumím. Budu mít kvůli tomu vztek. Bouchnu se moc do hlavy a konec. Já bych radší dělat někde na kompu třeba instalace driverů,nebo formátování a reinstalaci systému v pc nebo například práci s linuxem.
Já jsem tam na linuxu nainstaloval i když je ten linux starý. Stačí na web najet na appnr.

Avatar uživatele
22aa

To jsem ještě hledal na google to webovku app nr což je instalační webová stránka kde je i možnost stáhnout a instalovat ručně pomocí ubuntu software center. kdyby mi ten důchod neuznali úplně. Raděki něco na komp bych makal. Protože to je můj koníček a rád bych se věnoval v práci než nějaké dílny.

Avatar uživatele
22aa

Nechci aby to máma platila to co rozbiju.

Avatar uživatele
da ny

Dopředu si „plánovat“, že možná něco rozbiju. se mi zdá tak trochu, jako alibistická výmluva.
V chráněných dílnách se s takovou možností počítá.
Aktivit tam bývá i více. Člověk musí zkusit, zvážit. Zůstane, případně odejde jinam.
Někteří zaměstnavatelé ID nejsou zrovna poctiví. Neberou ohled na jistá omezení. Berou příspěvky a úlevy od státu a snaží se hlavně vydělat. To je smutné.
Ke zrakovému omezení, jsem měla nějaký čas problém s motorikou (neurologický problém). V té době jsem nějaký čas vykonávala „jen“ práci úklidovou.
Známá (učitelka) chodila na brigádu, třídili na páse odpadky.
Někdo má opravdu problém nějakou pracovní činnost vykonávat, nebo sehnat tu vhodnou.
Pak je třeba aby lékař jasně napsal do zprávu, co pacient nezvládne, nemůže!
Bohužel velká část ID /+. a 2. stupeň), NEMÁ SNAHU, ANI CHUŤ, chodit na pár hodin do práce, kterou by i zvládli.

Avatar uživatele
22aa

Já jsem dostal když byl táta naživu měl jsem před rokama trojku.
Já a nemocnej a pracovat?
To skončím brzo v ústavu.

Avatar uživatele
cappuccino

Existuji pracovni mista jako je hlidac objektu nebo skladnik, prace v zahradnictvi a spousta dalsich. Jen clovek musi chtit.
Muzes delat i neco na PC.

Avatar uživatele
22aa

To v kompu jsem premiant možná bych ci během pauzy něvco dal do mp4 přehrávače a během provozu můžu jim pomoct nahrát drivery,přein­stalovat pc a pod. Takzvaný základní opravář. Co se týče přehrání softwaru nebo instalace výměna ram a další Nemyslím jako výměna displeje ale to co umím doma.

Avatar uživatele
Lily Collins

Zní to jako skvělý nápad! Během pauzy můžete skutečně využít své dovednosti k poskytování základních služeb oprav https://incre­diboxgame.co/ a údržby počítačů. Pomoc s instalací ovladačů, přeinstalací operačního systému, výměnou paměti RAM a podobnými úkoly může být pro ostatní uživatele velmi užitečná.

Nový příspěvek