Poll

Kolik kg udrží m2 polystyrenu o tloušťce 10 cm na vodě tak, aby se zcela nepotopil?

jde mi o to jak postavit molo na vodu

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Objem PS desky je 0,1 m3 při úplném potopení vytlačí stejný objem vody, která má hmotnost 100 kg. Od toho je potřeba odečíst vlastní hmotnost PS desky, která bude asi 2 – 3 kg.

Když se PS deska potopí jen z půlky, unese jen 50 kg, to je asi jasný. Co mi jasný není, jak na to postavit molo.

Další odpovědi
aliendrone

Archimedův zákon, učivo ZŠ.

V přímořských státech (v Asii) jsem často viděl na vodě (moři) podobná „mola“, nezřídka i jako VELKÉ plochy (např. hřiště). Jsou vyrobena z extruďáku, přičemž pochozí strana je polepena něčím jako vinyl (zvýšení odolnosti) a do sebe je to zapojené na principu kousků „puzzle“ (segmenty do sebe vzájemně zapadají).

V podstatě jsou to „do sebe zapadající kostky“ extrudovaného polystyrenu o hraně cca 60cm. Moc jsem to nezkoumal, ale chodit se po tom v pohodě dalo, dokonce na tom lidé hráli fotbal (nejen lidi [hráče i čumily], ale i branky to v poho uneslo). Jediná záhada, která mi přišla na mysl (a nezjistil jsem) byla, CO s tím udělají v případě VELKÉHO vlnobití (bouře nebo tak něco). Na malé („české“) vlny je to dostatečně flexibilní.

Obyčejný polystyren NEDOPORUČUJI, je moc měkký. 🙂

elkon

Je to nesmysl. Na stavbu mola se běžně používají plastové nebo kovové sudy, které se uzavřou, aby se do nich nedostala voda. Na ně se pak upevní vše, co je třeba. A nosnost je také vysoká. Polystyren je pouze dětský nápad.

Poll

přemýšlel jsem nad nějakou konstrukci ze dřeva která bude držet polystyrenové desky u sebe třeba ve dvou vrstvách. zhorní části to chci jen předeskovat
bude to asi trochu pokus omyl netuším jakou stabilitu na vodě to bude mít ale z jedné strany to bude přivázané ke břehu.