zjentek

Kolik kaček jde ročně ze státního rozpočtu na důchody a kolik ročně na církevní restituce?

Už jsem ta čísla někde četl ovšem zdálo se mně, že tam mají chybku. Anebo jsem je jen nechtěl pochopit a proto mně ty cifry rychle vypadly. Děkuju.

Nejlepší odpověď
petrph

Jen tak zhruba, ale s vysvětlením

  1. Na důchody se vyplácí ročně ca 600 miliard. Jenomže – na vyplácení těch důchodů se vybírá povinné důchodové pojištění ode všech pracujíc – strhává se jim hned z platu (a připlácí povinně podniky) – čili z toto je těch 600 miliard placeno.
  2. Církevní restituce, jenom církevní restituce se platí

    2 miliardy ročně + úrok. Jde o to, že v roce 2012 byla sjednaná celková výše těch restitucích 60 miliard, a tu teď splácí stát církvím po splátkách 2 miliardy ročně.

Jenomže ještě k tomu navíc stát platí církvím další platby

  • jednak tzv. příspěvek na činnost církvím (ca 1,5 miardy ročně) – postupně klesá
  • ale pak další proplácené platby církvím, za činnosti, které poskytují. Dejme tomu, církve provozují církevní školy, provozují hospice, dostávají na různou kulturní činnost, můžou dostat i nějaké dotace na opravy a rekonstrukce kostelů a podobně.

Čili a jak se psalo dejme tomu třeb tady
https://www.de­nik.cz/z_domo­va/cirkve-loni-od-statu-dostaly-3-6-miliardy-a-dve-miliardy-v-restitucich-20180507.html

Další odpovědi
da ny

Já bych musela u církví hledat déle..... t.....
STÁTNÍ ROZPOČET 2022 V KOSTCE https://www.mfcr­.cz/assets/cs/me­dia/2022-06-07_Statni-rozpocet-2022-v-kostce_v02.pdf
Doufám, že je částka na církve nižší, než na ty důchody 😉 (je možné, že marně)
11. června 2023
Inflace PRODRAŽÍ státu CÍRKEVNÍ NÁHRADY o miliardy. Zákonem se to změnit nedá, upozorňuje exministr Kalousek
„Dohodu lze změnit jen tak, že s tím souhlasí obě strany. Nemůže to udělat stát jednostranně změnou zákona,“ sdělil serveru Lidovky.cz Miroslav Kalousek (TOP 09), tehdejší ministr financí.
Zdroj: https://www.li­dovky.cz/byznys/cir­kevni-restituce-inflace-dolozka-statni-rozpocet.A230221_104­706_ln_ekonomi­ka_hma

Stát MŮŽE "odrbat jen“ důchodce. Snížit valorizace, změnit zákon.
Církve loni od státu dostaly 3,6 miliardy a dvě miliardy v restitucích
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/C%C3%ADrkev­n%C3%AD_resti­tuce_v_%C4%8Ces­ku+
Stát v roce 2018 hospodařil s přebytkem 2,9 miliardy korun
Restituce má být vyplácena asi 30 let, postupně. S inflací se zvedá.
V roce 2022 dosáhly výdaje na správu 6,6 mld. Kč. *) Ve výdajích na dávky důchodového pojištění jsou zahrnuty i alikvotní části výdajů na správu, které se za jiných okolností pro účely výpočtu salda systému důchodového pojištění přičítají k výdajům na dávky důchodového pojištění až na konci roku
https://www.mfcr­.cz/cs/verejny-sektor/statni-rozpocet/hospo­dareni-systemu-duchodoveho-pojisten
Výdaje na důchody dosáhly v únoru 2023 podle údajů ČSSZ úrovně cca 54,1 mld. Kč. Za leden a únor 2023 se jednalo o cca 107,8 mld. Kč.28. 2. 2023
https://www.mpsv­.cz/documents/20142/489­5582/Informace+o+vy­placen%C3%BDch+­d%C3%A1vk%C3%A1ch+v+%C3%­BAnoru+2023.pdf/e12e4b74-d3cf-e9de-e9c5-ed3b2dba450c

Emefej

Na důchody se vyplácí cca 60 mld ročně.
Na církevní restituce se v průběhu 30 let vyplatí celkem cca 60 mld. Kolik je to ročně zvládneš vypočítat sám?

zjentek

Emefej, mně vyšlo cca 2 mld ročně.

A na důchody skutečně ročně odchází takový balík peněz, jo?