Randomčlověk

Kolik je v ČR nářečí?

Kolik je v ČR různých nářečí, které to jsou a kde takovým nářečím mluví?

Nejlepší odpověď
Drap

Přečti si zde.
https://www.top­zine.cz/dialek­ty-a-nareci-v-cr-vite-ze-nejkratsi-veta-na-svete-je-%E2%80%9Eun-i

Další odpovědi
Pepa25

V odkazu jednotlivé skupiny a podskupiny včetně mapy, kde se kterým nářečím mluví:
1 česká skupina (1a – severovýchodočeská podskupina, 1b – středočeská podskupina, 1c – jihozápadočeská podskupina, 1d – jihovýchodočeská)
2 – středomoravská skupina
3 – východomoravská skupina
4 – slezská skupina (4a – slezskomoravská podskupina, 4b – slezskopolská podskupina)

Dále se to samozřejmě člení, pod 1c patří nářečí chodské a plzeňské, 1a je podkrkonošské, ale také jiná východočeská nářečí, pod 3 nářečí slovácké a valašské …

Počet není možné říct, nejde je jednoduše vyjmenovat, navíc jsou běžné přechodové oblasti.

Obecně se více mluví nářečím na venkově a v okrajových oblastech.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C4%8Cesk%C3%A1_n%C3­%A1%C5%99e%C4%8Dn%C3%AD_­skupina#/medi­a/Soubor:Czech_di­alects.PNG

paul1

Okolo Prostějova Hanáci (i já su Hanák). Jak to tak nějak řekl Palacký:
" Jsa rodem Moravan (a Hanák 🙂 ), jsem národem Čech"

EKSOT123

Základní členění už asi uvedli kolegové, ale drobných specifik je mnohem víc. Legrační bylo, jak se mi párkrát stalo něco podobného, o čem mluví jazykový mistr v My fair lady. Třeba jednou jsem jako voják cestoval z Brna na Vysočinu a chytil jsem stopa, starší manžele. Chvíli je poslouchám a pak jsem se jich zeptal, jestli náhodou nejsou z Kamenice. Že prý jo, koukali nevěřícně, odkud prý je znám. No neznal jsem je, ale poznal podle zobáku. Podobně se dají odhalit lidé třeba z Tasova. Počítám, že takových jazykově specifických osad bude u nás hodně. Nejsou to jen Ostraváci, Brňáci, Pražáci, Plzeňáci, ale zřejmě i řada takovýchto drobných městysů, jako zmíněné dva.