EliiiseQ

Kolik je potřeba (procent) podpisů na petici?

(Nevěděla jsem, kam otázku zařadit, takže se omlouvám)

Nejlepší odpověď
standa

Nestanoví-li zvláštní zákon, že určitá petice musí být podpořena určitým minimálním počtem podpisů, platí, že i petice s jedním podpisem je peticí ve smyslu čl. 18 odst. 1 LZPS a příslušný orgán veřejné moci, kterému je tato petice adresována, se MUSÍ touto peticí zabývat (viz § 5 odst. 2 a odst. 3 petičního zákona), a to v zásadě stejným způsobem, jako v případě petic, které jsou podpořeny velkým počtem podpisů.

Na druhé straně však nelze pominout skutečnost, že petice s větším počtem podpisů mají reálně větší politickou váhu a představují silnější hlas veřejnosti k věcem veřejným.

Zdroj: http://zemepre­devsim.ecn.cz/ar­chive/campaig­ns/peticni_za­kon.htm

Další odpovědi
anonym

Co nejvíc. Někdy je určitý počet požadován procentem dotčených (návrh referenda).

venkovan

Existuje tzv. „petiční zákon“, kde je vše popsáno. Petice musí mít mnohé právnické náležitosti, protože potom bývá často napadena pro její neplatnost. Proto je někdy lepší svoji námitku, podnět či co posílat jinou formou. I třeba obyčejný doporučený dopis zastupitelstvu by měl být řešen.
Myslím, že o peticích má docela dobrý přehed Arnika, Děti Země, Hnutí Duha (ekologická, ne dětská), Ekologický právní servis, kde by mohl být i nějaký návod.