trautenburg

Jsem žena ročník 1956, mám 2 děti, kdy je nejvýhodnější odchod do důchodu? Děkuji za odpověď.

Nejlepší odpověď
mosoj

Důchodový věk máte1916. Je třeba znát celé datum narození. Všechno další přesluhování je o něco výhodnější.

http://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/duchodo­va-kalkulacka#duchVek
Doplňuji:
No jo čéče. 2016 !!!!!

Další odpovědi
sevos

anonym

Do důchodu můžete odejít cca o tři roky dříve. Pokud máte zaměstnání, tak je nesmysl končit před vbznikem nároku na starobní důchod. Takové řešení je výhodné pouze pro osoby, které o zaměstnání přišly a na ÚP očekávají toužebně den, kdy budou moci nastoupit do předčasného důchodu. Krácení nároku na důchod v řádech o několik stovek korun je pak ale doživotní. Proto je třeba si důkladně rozmyslet, zda vydržíte v zaměstnání a dočkáte se v něm řádného odchodu do starobního důchodu, či nikoliv.
Na internetu je řada důchodových kalkulaček, do kterých stačí zadat odpracovaná léta, příjmy a osobní údaje a zjistíte, jaký důchod Vám bude vyměřen. Zkuste si takovou kalkulačkou svůj důchod spočítat ve variantách, které Vás zajímají. Tři roky před vyměřeným nástupem do důchodu se Vám odečítá vždy 90 dnů jako možné zkrácení odchodu do důchodu. Nejhorší krácení je za 3. rok. Pokud se rozhodnete pro odchod do důchodu o rok nebo dva dříve, tak sice také pocítíte rozdíl ve vyměřené částce, ale nebude to tak velký rozdíl, jako právě za ten třetí rok.
Jak to konkrétně ja nastaveno dokládá výtah ze zákona:
•0,9 % výpočtového základu za období prvních 360 kalendářních dnů,
•1,2 % výpočtového základu za období od 361. kalendářního dne do 720. kalendářního dne
•1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendář­ního dne.

Kdybyste se tedy rozhodla vyčerpat maximální dobu, tj. odejít o 36 měsíců dříve, tak by se Vám vyměřený důchod snížil o 14,4 procenta měsíčně.
Dá se samozřej mě i přeskluhovat a tím si něšjaká procenta naopak nastřádat navíc. I to by Vám kalkulačka spočítala a Vy se potom můžete rozhodnout, co bude pro Vás nejvhodnější.
Nejdříve si vyžádejte potvrzení ze ČSSZ Křížové 5, Praha o potvrzení započtených dob a zkontrolujte si, zda máte všechna odpracovaná léta řádně zaevidovaná.

ivzez

Důchodový věk (60 let + 4 měsíce) dovršíte v roce 2016, do předčasného důchodu byste mohla odejít již v letošním roce.

Budete-li o důchod žádat v r. 2016, musíte splnit podmínku účasti na důchodovém pojištění v délce 32 let, pokud byste letos požádala o předčasný důchod, stačilo by Vám 29 let pojištění.

Důchod se skládá ze dvou částí. Základní výměra je pro všechny stejná (letos jde o 2.330 Kč měsíčně). Krácení předčasného důchodu se vztahuje jenom na procentní výměru důchodu (výše zmíněných 14,4 % by se odečítalo pouze z procentní výměry).

___
Nejlepší by bylo si od OSSZ písemně vyžádat výpis dob pojištění (žádost musí být vlastoručně podepsána, ale není nutné podpis ověřovat). Výpis ČSSZ jednou ročně zašle každému žadateli zdarma, lhůta je 90 dnů.

Žádost musí obsahovat jméno, příjmení, příjmení za svobodna, datum narození, rodné číslo, adresu, kam chcete výpis zaslat a vlastoruční podpis.

Z výpisu zjistíte, které doby má ČSSZ evidovány, a které případně ještě budete muset doložit. Se všemi podklady si pak zajděte na místně příslušnou OSSZ a nechte si orientačně spočítat důchod. Přestože to není jejich povinnost, bývají podle mých zkušeností pracovnice na OSSZ vstřícné a domnívám se, že Vám poradí lépe, než my na dálku.

___
Starobní důchody:
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/dav­ky/starobni-duchody.htm

Nejčastější dotazy k důchodovému pojištění:
http://www.cssz­.cz/cz/o-cssz/informace/nej­castejsi-dotazy/nejcastejsi-dotazy-duchodove-pojisteni.htm

Výpis dob pojištění (IOLDP):
http://www.cssz­.cz/cz/duchodo­ve-pojisteni/infor­mativni-osobni-list-duchodoveho-pojisteni.htm

ČSSZ, kontakty:
http://www.cssz­.cz/cz/kontak­ty
Doplňuji:
Oprava:
Pokud byste chtěla požádat o předčasný důchod,
musíte k datu, od něhož důchod požadujete,
splnit podmínku 32 let důchodového pojištění.

(V letošním roce stačí 29 let pojištění těm, kdo letos dovrší důchodový věk.)