zjentek

Kolik je 30 decibelů? Dokážete jim přiřadit zvuk pro příklad?

A prosím vynechat ty záměrně nijak neprůkazné, takže nicneříkající příklady typu šustění listí či bankovek atd., to si můžu zajet na Gůgl a nemusím se ptát na renomovaném webu. ;)

Ad Kepler: Hm tak počkat… takže když si hodlám koupit el. bojler, který při nahřívání vydá hluku za 30dB, tak to v malý koupelně bude vypadat jako na tichým předměstí? Nedalo by se to ještě nějak blíže specifikovat? Jak takovej šepot bude působit při relaxaci ve vaně? Možná když zavřu oči, tak by se na tichým předměstí meditovat dalo, no já nevím, nevim, chtělo by to ještě trošku upřesnit… ;)

Nejlepší odpověď
Kepler

Jak jinak uvést příklady?

Pouliční hluk (tiché předměstí) 30 dB
Šepot, velmi tichý byt a velmi tichá ulice 30 dB
Relativní ticho v obsazeném hledišti kina 30 – 35 dB
Tichý pokoj odpovídá asi 33 dB
Tikot hodin odpovídá asi 35 dB

Další odpovědi
mosoj

To můžeš. Moc poroučíš.

marci1

Padající listí 30. 🙂 Transformátor 45, klimatizace 60.
https://www.auris-audio.cz/kolik-decibelu-skodi

aliendrone

Chápu – potřebuješ to přesně. Takže – je to PŘESNĚ na půl cesty mezi 20 a 40 db! ;) :D :D

Kryšpín

Vyypujčit si hlukoměr a měřit od 10 cm od zdroje po dva metry i více a hodnoty se budou měnit

zjentek

Aliendrone, zas tak úplně přesně to nepotřebuju, ale přemejšlím nad tím, jakej to bude zvuk, respektive co to bude za zvuk, když do jedný malý koupelny narvu celé tiché předměstí. Nezvednou se tím nějakým způsobem ty dB? Jakože tichý předměstí na tichým předměstí vydá hluku za 30dB, zatímco tichý předměstí v koupelně 2,5×2,5m vydá řekněme 65dB? Tím chci říct, že když mi prodávaj bojler o hlučnosti 30dB, tak to měřili někde na tichým předměstí? Protože jestli jo, tak je to relativně hodně tichej kotel, prakticke bez zvuků, nicméně já bych se v tý koupelně z jeho hluku po určitým čase mohl klidně i zbláznit! Je to tak, nebo úplně jinak? Fyziku chápu jen v rámci občanské povinnosti žít až do smrti ;)

zjentek

@mozoj- taky by tě neubylo a ta čtyři slova odpovědi by ti stačila na uvedení zdroje 30dB zvuku! Jinak já se tady ptal národa, ne jen tebe. ;)