Když vypijete nepříjemný nápoj, aniž byste k němu čichali nebo vdechli jeho vůni, bude jeho konzumace méně nepříjemná?

Nejlepší odpověď
mrsandman

Ne. Nebude.

Další odpovědi
Lukes888

Stějne nápoj vyplivnete…

Kepler

Trochu mi to pomůže, ale ne moc. Chuťové pohárky neošálíš. Například tramal kapky (opravdu odporné) si dávám do decky chuťově výrazného sladkého džusu, přestanu dýchat a vypiju co nejrychleji. Ihned spláchnu čistým džusem a zajím pečivem.

Malvína

U mě by to nefungovalo. Hlavně bych neošálila svůj mozek, který když ví, že nápoj mi chutnat nebude a příčí se mi, nedovolí mi jej klopnout 🙂

dalid

jednoznacne, jasnym dokazom je borovicka, plati pravidlo „k borovicke sa necucha“ :)

anonym

Viz: Aromatické látky dodávají potravinám chuť a vůni. Určitě to sami znáte, když má člověk rýmu a ucpaný nos, nic necítí. Přesto, že neztratil chuť, jídlo mu chutná méně nebo vůbec – jelikož necítí jeho vůni, nemůže si ho vychutnat. Stejně tak v případě, že budete chtít vypít chuťově nepříjemný nápoj, když ho vypijete, aniž byste k němu čichali nebo vdechli jeho vůni, bude jeho konzumace méně nepříjemná.
https://skram­likova.blog/tag/a­romata-v-potravinach/

Edison

Dokonce chuť a vůně vyhodnocují prakticky stejné receptory a v mozku se tyto vjemy zpracovávají možná dokonce stejnou oblastí mozgu.

Patrný rozdíl je až v kombinaci vzhled – chuť. V jednom pokusu dávali lidem ochutnat dobroty se zavázanýma očima a pak jim ukázali, ak to hnusně vypadalo (třeba dort ve formě velmi dobře vyvedeného výkalu, zvratek a podobně) a ty lidi se až pozvraceli. Ty pokusy dělali třeba i jen ze změněnými barvami potravin. Výsledky byly velmi podobné.