zjentek

Když už jednou je společností cokoli vymyšleno/defi­nováno, automaticky je to UŽ NAVŽDY?

Například kdy už chcípne králíček Azurit!? 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️ … 🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️

Nejlepší odpověď
elkon

Nesmysl, vše se dá změnit, upravit, odstranit.

Další odpovědi
Ametyst

Není. Třeba elektrické auto- první bylo vyrobeno v roce 1835. Vyráběl je kdekdo, ale neprosadila se. Na konci téhož 19. století pan Benz vyvinul auto se spalovacím motorem, a vývoj kráčel touto cestou.
Teď se elektroauta musí dotovat, aby se prodávala. Dotačně-regulačně-buzerační systém popírá cestu přirozeného vývoje, volného trhu, a křiví vztah nabídky a poptávky.

Rokio

Ne, ve středověku se toho mnoho zapomnělo a později se něco z toho zase objevilo.

Disraeli

Ne – vše se dá změnit, vysvětlit jinak nebo i různě. Přístupy a pohledy se měnily a mění, mentalita není stejná a je proměnlivá. Takže i když se bavíme třeba jen o vnímání pojmů, věcí a čistě ideové nebo spíše abstraktní pojetí, tak to rozhodně není neměné a trvalé – a ono nic co známe, vlastně neměnné nebo stálé není (avšak není zcela jasné, na co tvá otázka cílí). A ani věda a vědecké poznatky nejsou konstatní, fixní, neměnné (některé více, některé méně, ale ani ty nejzásadnější, nejpevnější nejsou nezpochybnitelné a teoreticky neměnitelné).

V praxi a ideologicky vyhrává ten (či rovnou ta ideologie), kdo má nejlepší a nejchytlavější definice, nejlepší filozofii (dokáže to slušně popsat a podat). Už třeba jen proto převažuje (ve smýšlení) republikanismus, demokratismus, liberalismus / liberální demokracie nebo taky komunismus aj. Byť v praxi to samozřejmě neznamená, že je to nejlepší a nemusí to být žádná výhra. Stejně jako existuje dogma demokracie/de­mokratismu a jeho definování, tak můžou existovat i úplně jiná dogmata. A naopak definice demokracie (a přístup k ní) se může změnit.
Nové nebo jiné definice (nebo jen upravené – doplněné, vzhledem k novým poznatkům, objevům, novým přístupům/myš­lenkám) nejsou nic vzácného.

aliendrone

Navždy je MOC dlouhá doba. Venkoncem to vypadá tak, že ani samotný ČAS tu nebude „napořád“ (nechci zabíhat do fyziky).

Králíček Azurit? Matně si vybavuji – to je ten smraďoch z ložního prádla? Ani nwm, že se to ještě prodává/vyrábí. 😯 Ovšem coby nesmrtelník principiálně zdechnout NEMŮŽE. 😉 ☺

Dochy

Ne… viz Alexandrijská knihovna…
Klínové písmo a hieroglify 😉
Bezdrátový přenos energie – s tím měl experimentovat Tesla někdy před 100 lety a co máme teď? Jen pověsti…
Velikonoční ostrov a záhada soch Moai – o způsobu jejich dopravy se vědci a dobrodruhové přou již mnoho desítek let
Spousta informací ze starověkých civilizací byla zapomenuta a znovu objevována v moderní době…