jjj123456789

Když si na Vysočině objednám sodovku, donesou mi „českou“, nebo „moravskou“?

Česká je jen voda s bublinkami, to, čemu se na Moravě říká sifon.

Nejlepší odpověď
annas

Podle jazykového zeměpisu se řadí Vysočina mezi moravskočeská nářečí, takže jde o přechodnou oblast. Nedávno jsem vyslechla v rozhlase, že se zde stále mluví moravsky i česky, i když někde čeština převažuje.

Takže možná v některých místech existuje název moravská sodovka = jinde český sifon. Nebo česká limonáda = moravská sodovka.

Domnívám se ale,, že se tyto výrazy rozlišuj už jen u starší generace, protože sodovky, limonády či sifony takové, jako bývaly v minulosti, nejsou jivž v běžné nabídce.

Jsem z Moravy. Někde jsem již uváděla, že jako školáci jsme měli problém koupit si na školním výletě sodovku. Jenže současní školáci už neznají rozdíl mezi moravským a českým názvem.

Další odpovědi
bolak

Já myslim že ti nedonesou ani jednu, spíš ti řeknou že si nejdřív musíš objednat svíčkovou nebo nějaký jiný jídlo za 150, a pak teprv si můžeš objednat vodu.

Arne1

Tak si objednej něco konkrétního¨- Kolu, Kofolu, Sprajt, Matonku, a maximálně číšním řekne že to nemá a a navrhne alternativu.