Avatar uživatele
Zlatý

Když proti sobě namířím dvě baterky, proč se to světlo vzájemně nevyruší?

Vysvětlíte mi to někdo z fyzikálního hlediska? Vím, zní to jako kravina (už jste zvyklí :) ale když mám dva míčky a hodím je proti sobě, tak se taky navzájem "vyrušej", když do sebe narazej, a dál už neletěj.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Bronzový

Protože světlo je "vlna" a ne "míček".
Když proti sobě hodíš dvě vlny, každá půjde po svým - kam jí hodíš.
:-)

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Je to "kravina" - míčky, narazí-li do sebe, nezmizí, jen se změní jejich dráhy (ani neustrnou na místě - kromě velmi speciálního případu dokonale nepružného rázu).
Fotony pak mají poněkud jinou ´povahu´ (fyzikálně, nemyslím, že by byly třeba ´vzteklý´), neinteragují spolu...


Avatar uživatele
Registrovaný

Světlo má jak vlastnosti částic, tak vlastnosti vlnění, ale převažuje spíš vlnění. A dvě vlnění proti sobě se nějak neovlivňují. Co by ale mohlo teoreticky nastat je to, že by na nějakém předmětu vlnění interferovala a buď by se světlo zesílilo či vyrušilo, ale to platí jen u koherentních zdrojů, která mají stejnou frekvenci a stálý fázový rozdíl. Žárovka vyzařuje směsici vlnových délek a každou chvíli jinak.


Avatar uživatele
Bronzový

Kolesa žije!!!


Avatar uživatele
Stříbrný

Dva míčky, nebo dvě zrnka, prostě dvě pevné částice, které se proti sobě pohybují se při setkání zastaví a nepokračují v pohybu. Fyzicky, ale zůstávají. Světlo má charakter vlna - částice, ale světlo z baterky nemá jednotnou vlnovou délku. Tam je spektrum podle typu vlákna na žárovce. Navíc při rychlosti světla by nešlo nic pozorovat, ani kdyby byli dva zdroje 300 km od sebe . Možná se některé fotony, vlny srazí, ale miliony dalších jde mimo. To je podobné jako si chytit a vycvičit dvě hejna komárů a pustit je proti sobě a kolik se jich srazí.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

arygnoc

nesmiete o svetle (častici, vlne) uvažovat jednotlivo, ale globálne - svetlo vytvára tzv vlnoplochy, ktoré sa rôzne prelínajú a dochádzy k modulácii, tvorbe svetlejších a tmavších miest (ale nie miest bez svetla), prípadne pri prechode iným optickým prostredím alebo odrazom k polarizácii (tam už plochy bez svetla môžu vznikať) - ale to sú možnosti u JEDNEJ vlnoplochy.

už modulovanými vlnoplochami (špecifikovanými) ale možno 'vyrušiť' dve proti sebe idúce vlnoplochy, ale iba v určitom priestore, bode, pričom sa ale energia svetla nemení (paradoxne) - mení sa jeho frekvencia a amplitúda.

...

Avatar uživatele

anonym

hoď 2 kameny do rybníka a uvidíš co se stane.

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

Vyskočí Česílko a zabydlí Tebou další hrníček ;-)

Avatar uživatele
Zlatý
 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3218
Zlatý quentos 1425
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1208
Zlatý Kepler 945
Zlatý led 722
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.