Kepler

Když pojedu vlakem na Slovensko, zaplatím celé jízdné v korunách?

A zpátky v eurech?

Odpovědi
marci1

Ano. V Česku zaplatíš celé jízdné korunami, na Slovensku při cestě zpět eury. 🙂

Arne1

Tak nějak. Ale když pojedeš ty, tak si koupíš jízdenku do první zastávky za hranicema. Tam půjdeš do kasy, předložíš svůj OP a jednu fotku (menší jak pasový formát) a necháš si vystavit průkazku na jízdné zdarma. Pak si „zakoupíš“ jízdenku dál za 0 EUR. Ta jízdenka za 0 je bohužel povinnost mimo tatranskou železenici. A nevztahuje se to na soukromé linky (například Jančurovy vlaky po Slovensku).
Zpátky už to budeš mít jednodušší – dojedeš zadarmo na naše území a od štiplístka si koupíš lístek domů se slevou 75%.

Pepa25

Samozřejmě je možné si koupit nejen celou trasu, ale i zpáteční lístek v korunách na české pokladně nebo přes eshop ČD (slevy a cestování zdarma neřeším, neznaje věk). Výhodné je to u akčních jízdenek, jinak jsou mezinárodní jízdenky obvykle dražší.

Kelt

Když jsem jezdil na Slovensko , tak jsem si koupil ve Valmezu lístek za koruny. Mohl jsem mít jednosměrný lístek, nebo zpáteční, který vyšel o 15 % levněji. Ale člověk se musel do měsíce vrátit. Jinak zpáteční lístek se dá koupit na Slovensku v Eurech. Dále během prázdnin se prodávají lístky za určitou cenu a může se jet neomezeně po celé ČR v určitém rozmezí '(asi 14 dní od zahájení první jízdy).
A pokud znáš datum odjezdu a příjezdu, tak se dá možná v předstihu koupit lístek ještě levněji v Kč. Ale je lepší se zeptat na pokladně.

Kepler

Arne: tak z toho jsem teda jelen. To si jako musím vzít sebou fotku na průkazku? Pojedu trasou Valmez – Půchov, přestup na Bratislavu a tam zase přestup dál.

Arne1

Dříve dělali seniorské průkazky bez fotky a musela se současně předkládat občanka. Prej to už tak nechtějí dělat. Je to prostě tak – u nás ti na 75% kdekoliv na mimoměstských linkách stačí OP, v Maďarku jedeš na OP zdarma všude. Na Slovensku máš zdarma jen státní vlaky a potřebují na to svou průkazku.