Marta88

Když někdo zneužije mé fotky, jak dál?

Jeden chlap mě začal urážet a já mu z nějakého důvodu (vyplynulo z konverzace) poslala fotky bývalých partnerů a on toho chce zneužít a nahrát na server. Kdo za to je pak zodpovědný? Měl by být on ne?

Řeší vůbec toto policie? Když kolují nějaké fotografie na internet (nejsou to žádné intimní fotky, jen max v plavkách a normálně s oblečením).

Já s tím nesouhlasila a on to chce zveřejňovat všude na Facebooku, kde se to dá.

Nejlepší odpověď
elkon

Fotky nikam neunikly, sama jsi je poslala. Je potřeba používat hlavu.

Další odpovědi
aliendrone

Nejdřív vyjasni „fotky bývalých partnerů“, protože není dost zřejmé CO je to za fotky.

  1. Jsou to fotografie zobrazující tvé bývalé partnery?
  2. Jsou to fotografie (zobrazující např. tebe) VYFOCENÉ tvými bývalými partnery?
  3. Jaký máš k fotografiím autorskoprávní vztah?

Ono jde o to, že s ohledem na GDPR a autorský zákon bys mohla sama narazit, např. pokud šíříš fotografie osob (tvých bývalých partnerů) BEZ jejich vědomí a souhlasu, obzvláště pokud nejsi držitelem autorskoprávní licence.

Sám se v téhle účelové zmatě (jež dala vzniknout celé, relativně nové právní specializaci) moc neorientuji, ale nic bych nedělal, dokud se neporadím s právníkem (specializovaným). Ona totiž Policie ČR má MOC RÁDA „zářezy na pažbě“ ve stylu „odhalili jsme dalšího bubáka, který se dopustil bla bla bla…“ – čím VÍCE rozkrytých pachatelů/podíl­níků, tím pro ni LÉPE (vypadá to dobře ve statistikách!) a jsou jí celkem fuk nějaké okolnosti. Tudíž by ses mohla i s tím druhým spolu „svézt“ dle hesla „padni komu padni“!

Hlada

Kdo je za to odpovědný? No přece ty!!! Byla jsi to ty, která poslala fotografie bez souhlasu někomu neznámému. Co by na tom měla řešit policie? Zda jsi dostatečně rozumově na výši, abys věděla co děláš? Zda jsi od rodičů a ve škole dostala dostatečné informace jak zacházet s internetem?

anonym

Jediná smysluplná rada v takovém případě je okamžitě s vyděračem ukončit veškerou komunikaci, nepřijímat jeho zprávy zcela jej zablokovat pomocí filtrů … je totiž velmi pravděpodobné, že když zjistí že jeho zprávy k tobě ani nedorazí zmizel tím i jakýkoliv důvod k tomu aby něco někam publikoval protože to nebude mít jím očekávaný ohlas, vždyť se o tom ani nedozvíš ani ti to nebude moct sdělit, takže to ani neudělá.

Je ale skutečně důležité zablokovat jej tak abys jeho zprávy nemohla přečíst i kdyby ti nějakou poslal. Na žádnou jeho zprávu už od tebe nesmí přijít sebemenší reakce …

Reezo

Vůbec bych neposlouchal ty kteří tvrdí, že za to můžeš ty.
Ty jsi určitě neposílala své fotografie za účelem toho, aby zveřejňoval tvé fotografie. Pokud byli určeny výhradně jemu, nemůže s nimi nakládat jak se mu zachce bez tvého souhlasu.

V dobré víře jsi mu poskytla své fotografie a on bez tvého svolení je chce šířit dál nebo tě vydírat či jiným způsobem manipulovat, aby dostal to co chce.
Třeba ani žádné fotky nemá a jen blafuje.

Každopádně pokud zveřejní tvé fotky bez tvého souhlasu, tak bych šel určitě na policii. Napřed by bylo dobré ho upozornit na tuto skutečnost, že pokud ty fotky zveřejní nebudeš váhat kontaktovat policii.

  1. Zjisti si, zda ty fotky vlastní na 100%
  2. vzpomeň si jestli jsi mu ty fotky opravdu poslala ty ( pokud ne řešil bych případný zásah do soukromí )
  3. vydírání je vážná věc, která může dostat i někoho do vězení.

Můžeš mu klidně pohrozit, že nebudeš váhat s voláním policie, pokud naloží s fotkami jinak, než bylo zamýšleno.

ivzez

A souhlas svých bývalých partnerů
k zasílání jejich fotek někomu dalšímu jste měla/máte?

Jestli nesouhlasíte se zveřejněním, neměla jste je posílat.
Cokoliv jednou opustí Váš PC/mobil, žije si „svým vlastním životem“,
který už nemůžete nijak ovlivnit.

Ge0rge (viz diskuze dole) se podle mne mýlí.
Zveřejnit fotky v internetu je tak snadné, že k tomu
člověk nepotřebuje být žádný „IT specialista“.

Kryšpín

Když bylo partnerů deset tak to Policie neřeší, pokud jich bylo více jak devadesát možná sepíše protokol a po čase věc odloží.

anonym

jakékoliv další snahy bránit virálnímu šíření fotek které měly zůstat v tajnosti, nemá smysl … bránit tomu totiž efektivně nelze. Naopak svými kroky jen vybudíš další snahy fotky publikovat dalšími kanály, proto radím prostě dělat mrtvého brouka a na výhružky už nijak nereagovat. Je velmi pravděpodobné, že dotyčný je tak jako tak technický antitalent a nebude schopen fotky vypublikovat s nějakým znateným dopadem … a nikdo si toho ani nevšimne.