jirka F

Když někdo o někom řekne, že je fešák, jedná se vždy o ironii?

Možná třeba že dobře vypadá nebo že mu to sluší apod. Ale fešák, to nevím, jestli brát jako ironii, nebo fakt.

Nejlepší odpověď
led

Fešák, môže byť pochvala výzoru muža, jeho ustrojenosti, držania sa najnovšej módy
fešak ale môže to byť aj ironické pomenovanie „hastroša“ muža, ktorého výzor neladí, je nesúmerný, akoby ste ho postavili do poľa na strašenie vtákov.
ekvivalent fešáka pre ženy je fešanda.

malá poznámka ku klasickému samojedinému výroku v odpovedi aliendera k tejto otázke
Z pohľadu metafyzického aspektu musím potvrdiť, že zjav aliendrona, tohto príšelca z kozmu v zhode s hollywoodskou predstavou fešáka Arnolda, je z pohľadu pozemských žien, po zhliadnutí filmového Predátora a množstva komiksov na tému „aliendrone“ vhodný na pole ako „fešný hastroš“

Další odpovědi
annas

Fešák je slovo nespisovné. Někdy se používá ironicky, když je výchozí stav špatný, jak jste napsal.

  1. elegantní, dobře vypadající muž.
  2. vulgárně mužské přirození.

Slovo se k nám dostalo z němčiny.

Něm fesch – elegantní,, hezký, to z anglického fashionable, = módní, fashion = móda, a to z francouzského faconné = hezky upravený, odkud i česká fazóna.

Slovo se „vrátilo“ do vídeňské němčiny jako Feschak, jedno z vídeňských slov českého původu.

Tolik podle Slovníku nespisovné češtiny na s. 128.

marci1

Fešák je fešný muž, krasavec, hezoun, dobře oblečený muž, sekáč. Takže je to fakt, pochvala. 🙂
Fešák se také říká kastrovanému psu.
Slovo je odvozeno od anglického pojmu fashion, což je v překladu móda.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Fe%C5%A1%C3%A1k

yuko

Pokud to řeknu já, tak je to pravda. Prostě:”To je fešák, tomu to sluší.”

aliendrone

Může i nemusí to tak být – ironicky lze myslet i ty nejzřejmější jednovýznamové výroky. Pokud se ovšem jedná o aliendrona, tak SAMOZŘEJMĚ NEJDE o ironii, nýbrž jen o pouhé konstatování faktu! ;) :D :D :D :D :D ;)

da ny

Mnoho ironie bych v tom nehledala. Vždy to bývala pochvala. :)

Fešák – může být:
krasavec, hezoun, dobře oblečený muž, sekáč – ženská obdoba fešanda
kastrovaný pes
v kultuře
Fešák Hubert – český film
Fešáci – česká hudební skupina (wiki)

led

Prepáčte „priateľskú“ zdrobnelinu „aliendera“, prirodzene ide o fešáka „aliendrona“