Michal Kole

Když jsem invalidní důchdoce III. stupeň,Invalidní důchod: 8951 kč, kolik mi stát platí zdravotní sociální pojištění?

Mám pocit,že sociálko se neplatí.

Zdravotní pojištění je povinné.

Když mi stát neodvádí sociální pojištění, tak jak to budu mít se starobním důchodem ?

Jak to ovlivní I. II. III. pilíř důchodový pilíř, jak se koalice a opozice nemůžou dohodnout. Něco je už tuším schváleno, mám pocit, že první a druhý pilíř.

Jen mě to tak napadlo, že jsem jsem slyšel dvě „předdůchodkyně“ v obchodě.

Nejlepší odpověď
mosoj

Stát odvádí na zdravotní pojištění za studenty, děti, důchodce ( i invalidní) 723 Kč / měsíc ( hanba mluvit). Sociální žádné.
Až dosáhneš důchodového věku přejde( přepočte) se ti invalidní důchod na starobní pokud zažádáš. Tak to platí dnes . Co bude až to bude jen bůh ví !

Další odpovědi
anonym

Až půjdeš do starobního důchodu, tak budeš pobírat částku, která bude pro tebe výhodnější, ale pravděpodobně stejnou jako si bral v invalidním. Soc. pojištění neodvádí, protože by platil sám sobě, vzít to z nějaké hromady, oběhnout kolečko v místnosti a zas to položit na tu samou hromadu. Neefektivní byrokracie.
Zdrav. pojištění má 11% z platu a taky je minimální částka platby (OSVČ).
Tady už přesně nevím. Bereš důchod, tak to počítá asi z výšky důchodu nebo z průměrné mzdy v ČR.
Pilíře jsou postavené. První je výplata důchodu od státu (uvažuje se mezi 35–45% průměrné mzdy, kterou človek vydělal za posledních 10 let (v současnosti souběžně běží výpočet výhodnější výplaty, př: výdělal jsi nejvíc ve 40 letech věku, tak počítají kolem toho 40 věku- tohle je nadéle)
Druhý pilíř je dobrovolný vstupem, ale už nelze vystoupit a stává se povinným, přispíváš 2% platu,, zaměstnavatel 3%.

I z inv. důchodu si můžeš přispívat na důchod a platit si soc. pojištění. Při odchodu do důchodu se to počítá a můžeš si zvednout důchod.