sesednizkola

Když je holka štětka, je kluk štětec?

Alespoň je Dušane vidět, jakej seš štětec!

Nejlepší odpověď
annas

Nerada vysvětluji vulgární výrazy, ale bohužel jsou ve slovní zásobě a nějak vznikly.

Holka může být „štětka“, ale i ˇ"štětec".

Podle původu slov ˇštětec” pro pojmenování muže nevyhovuje, ale pro nevěstku je možné použít I oaq tvary.

Možná to souvisíí s tím, že muži nebyli za prosituci kritizování na rozdíl od žen.

Štětka je vulgární název pro prostitutku, snad původem z německého Bürste štětka, bürsten kartáčovat – podle SNČ.
.
Podíváme-li se do Rejzkova Etymolgického slovníku, zjistíme původ slove – štětka, štětec.

1. původ je ze slova štět ‘silniční podklad z velkých kamenů a drti’, štětec, štěteček, štětka, štětina, štětinový, štětinatý. Všeslovanské slovo.

Psl. *ščetь je původem asi kolektivum s významem ‘štětiny, něco naježeného’, smotek srsti atd. Další souvislosti nejasné.

2 souvislost se slovem kartáč, kartáček, kartáčový, kartáčovat, vykartáčovat, okartáčovat, překartáčovat. Z něm. Kardätsche od kardätschen ‘česat vlnu’ z italského cardeggiare tv. od cardo ‘soukenická štětka’ z latiny. carduus ‘bodlák’ (ke zdrsnění sukna se používal jistý druh bodláku)

Podíváte-li se na net na synonyma slova štětka, najdete kromě jiných i slovo velký štětec, takže štětec se používá i pro prostitutku.

Podle možného původu, tedy přípony, když se kmenové skloňování změnilo na rodové, víc se užívalo podst. jméno štětka, bez ohledu na původ.

Kdo chce, může si najít, nechci vkládat odkaz na vulgární výrazy.

Toitiž ve stare češtiě se nerozlišoval rod – ta štětka nebo ten štětec, ale existovalo zakončení kmenové, takže obě podstatná jména se mohla používat pro rod mužský I ženský.

Přípona – ec pro odvozená slova – vše, co má určitou vlastnost., odvozené od podst. jména. – 1

Přípona – ka označuje výsledek děje., vznikla ze slovesa. – viz 2.

I když, jak uvádí Rejzek, jsou souvislosti nejasné.
--

Můžete si dosadit sám, proč se užívají oba tvary pro ženu., samozřejmě přeneseně.

Další odpovědi
Kepler

Ne-e, Dušan je kolík, tedy jen dubový držák štětky. Tedy pokud je obdařen. Ale i chujem se dá přerazit dub, to když je chuj dubový a dub chujový. Mí Slezané mi rozumí.

briketka10

Děvkař.

independent

Příspěvek smazán administrátorem.