Avatar uživatele
Bronzový

Kdybych vykopal tunel skrz Zemi z jednoho pólu do druhého, jak bude probíhat cesta?

Dejme tomu, že prostě nějak by to člověk dokázal i přes nepřátelské zemské jádro vyhloubit tunel skrze Zemi. Když bych pak do toho tunelu skočil, začal bych padat na druhý konec. Jak by to vypadalo? Letěl bych až do středu Země a tma se pomalu zastavil, nebo bych ho přelétl a zase bych letěl na druhý jako když rozhoupu kyvadlo a pomalu se zastavoval? Kdybych byl zastavený přesně ve středu země, tak by mě gravitace táhla všemi směry?

Tak už jsem úplně náhodou našel odpověd :)

Kolik bychom vážili v centru Země?
I když jde o zdánlivě jednoduchou otázku, odpověď na ni už je poněkud složitější. Nejlépe to pochopíme na malém příkladu. Pokud bychom vyvrtali do naší planety díru s naprosto hladkými okraji, zajistili v ní vzduchoprázdno, aby nedocházelo k žádnému tření, a zároveň nebrali v úvahu obrovské horko ve středu Země, máme vše připraveno pro experiment. Pak už jen stačí odvážně skočit do otvoru.
Váš pád se bude postupně zrychlovat, jak na vás bude působit přitažlivost ze středu. Čím více se však k němu blížíte, tím menší přitažlivost bude působit zdola a naopak se bude zvyšovat přitažlivost zemské masy nad vámi. Nakonec, asi za 21 minut dosáhnete středu Země a v tom okamžiku nevážíte vůbec nic. Protože polovina Země je nad vámi a polovina pod vámi, přitažlivost je zrušena. Nyní však dochází ke zdánlivému paradoxu. Vaše tělo se nezastaví a pokračuje ve svém letu, protože má určitou kinetickou energii a už na něj působí gravitace opačné strany planety. Za dalších 21 minut se tak vynoří na opačném konci Země. Tam se ovšem situace obrátí a už vás zase přitahuje zemské jádro a letíte zpět.
Pokud bychom vyloučili všechny vedlejší vlivy jako tření, budete se tak houpat sem a tam nekonečně dlouho a každých 84,5 minuty se vrátíte do místa, ze kterého jste vystartovali. Navíc jde o přesně stejný časový úsek, jaký by potřeboval na jeden oblet satelit, obíhající kolem Země těsně nad povrchem (ovšem zase za předpokladu, že jej nebude zpomalovat tření).

zdroj: http://21stoleti.cz/…

Odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Odpověděl sis :)

Animace gravitačního výtahu - https://upload.wikimedia.org/…

Animace gravitačního vlaku - http://3.bp.blogspot.com/…


Avatar uživatele

Myslim že ve středu země shoříš -
je tam 4500 - 6000 °C ,
vnitřní jádro má poloměr 1250 km.

https://sk.wikipedia.org/…


Avatar uživatele
Zlatý

Na Odpovědích známe odpověď již 2363 dní.
http://www.odpovedi.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Bronzový

sesednizkola

mosoj - Ať čtu jak čtu, nikde v odkazu tebou uvedeným odpověď na mojí otázku nevidím :)

Avatar uživatele
Zlatý

mosoj

To není moje vina.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3225
Zlatý quentos 1428
Zlatý mosoj 1389
Zlatý Drap 1213
Zlatý Kepler 956
Zlatý led 725
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 667
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.