Silvershine

Kdy začínáme mluvit o feudalismu v českých zemích?

Zdánlivě jednoduchá otázka, ale nikde nemohu najít ani jednoznačnou ani přibližnou odpověď, nevíte prosím?

Nejlepší odpověď
annas

Nástup feudalismu je spojený asi s rokem 800, postupně se v 9. – 11. století se prosazoval v celé Evropě. .

"Situace v českých zemích

V českých zemích nemůžeme po dlouhou dobu mluvit o pozemkové držbě na feudálním (výše popsaném) právu. Jistě, český král (kníže) byl leníkem římského krále, měl povinnost lenní přísahy, ovšem římský král nemohl svévolně určovat, kdo se vládcem Čechů stane. Tento příklad je ovšem natolik specifický, že nemůže být zahrnut do výčtu – český vládce byl ve své zemi suverénem a seniorem, tím kdo uzavíral běžné feudální smlouvy. Podobně k sobě připoutával český panovník v 13. a 14. století slezská knížata.

Klasický feudalismus se u nás prosazuje postupně a velmi v omezené míře .
Feudalismus – lenní systém Autor: Jan Škvrňák .

http://www.e-stredovek.cz/vi­ew.php?cisloclan­ku=2005081601

Český feudální stát vznikl za Přemyslovců, jak se dovíte z předchozího odkazu, feudalismus se u nás prosazvoal postupně. Proč – viz nahoře.

Vznik a vývoj českého feudálního státu za Přemyslovců

http://www.ima­turita.cz/matu­ritni-otazky/dejepis/vznik-a-vyvoj-ceskeho-feudalniho-statu-za-premyslovcu/212

Další odpovědi
Kepler

Feudalismus je systém lenních vztahů charakteristický pro evropský, zejména vrcholný středověk.
V marxistické ideologii je tak nazýváno uspořádání společnosti a celá lidská epocha od zániku otrokářského starověku (antika) do převládnutí kapitalismu.
S feudalismem je úzce spojeno nevolnictví, které u nás zaniklo patentem Josefa II. r. 1781. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Nevolnictv%C3%AD