mosoj

Kdy to začne platit u nás?

Slovensko: V novém autorském zákonu zakázalo Slovensko stahování hudby a filmů pro vlastní osobní potřebu.

U nás je takové stahování zatím povoleno. Aby autoři nebyli škodní, platí občané a organizace kolektivním správcům, kteří autory zastupují, daň z každé zakoupené kopírky, tiskárny, multifunkčního stroje a z každého nosiče (CD apod.). Pokud si kopírujete ve veřejné knihovně, odvádí knihovna správcům poplatek z každé kopie, i když si kopírujete např. své vlastní poznámky.

Zajímalo by mne, zda na Slovensku spolu se zákazem stahování pro vlastní osobní potřebu zrušili i tyto poplatky kolektivním správcům.

Na Slovensku to platí od 4. července 2015. Server Uložisko Free kvůli tomu nefunguje.

Nemohu si stáhnout ani svoji vlastní fotku. Protože je to kopírování. Dzum, dzum nejde mně to do kebule .....

Nejlepší odpověď
led

Nebojte sa, príde to aj do ČR, ako členského štátu EU viď „§ 88
Týmto zákonom sa preberajú právne záväzné akty Európskej únie uvedené v prílohe.“
Pre tých, ktorí túto novelizáciu nepoznajú: http://www.za­konypreludi.sk/zz/2003-618
NZ bol prerokovaný na 53. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 1880 zo dňa 1. 7. 2015. Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2016.
Tento novelizovaný zákon upravuje iba veci, ktoré vyplývajú z členstva Slovenskej Republiky v EÚ a ďalších medzinárodných organizáciách, ale…
zo Zákona:
"Ustanovenia tohto zákona sa vzťahujú

  1. na vydavateľa predtým nezverejneného diela, ktorý je občanom Slovenskej republiky alebo má na jej území trvalý pobyt alebo sídlo,
  2. na výkonného umelca, výrobcu zvukového záznamu, výrobcu zvukovo-obrazového záznamu, vysielateľa alebo vydavateľa predtým nezverejneného diela, ktorý je chránený podľa medzinárodných zmlúv alebo dohôd, ktorými je Slovenská republika viazaná, a ak ich niet, ak je zaručená vzájomnosť,
  3. na zhotoviteľa databázy, ktorý je občanom Slovenskej republiky alebo má na jej území trvalý pobyt alebo sídlo."

všimnite si slová:„ktorý je občanom Slovenskej republiky alebo má na jej území trvalý pobyt alebo sídlo“
ďalší bod Zákona…
"Ochrana podľa tohto zákona sa nevzťahuje na

  1. myšlienku, spôsob, systém, metódu, koncept, princíp, objav alebo informáciu, ktorá bola vyjadrená, opísaná, vysvetlená, znázornená alebo zahrnutá do diela,
  2. text právneho predpisu, úradné rozhodnutie, verejnú listinu, verejne prístupný register, úradný spis, slovenskú technickú normu vrátane ich prípravnej dokumentácie a prekladu a prejavy prednesené pri prerokúvaní vecí verejných; na súborné vydanie týchto prejavov a na ich zaradenie do zborníka je potrebný súhlas toho, kto ich predniesol,
  3. dennú správu; za dennú správu sa nepovažuje dielo obsahujúce informácie najmä o aktuálnych udalostiach alebo témach hospodárskeho, politického alebo iného spoločenského charakteru, ktoré je výsledkom vlastnej tvorivej duševnej činnosti autora."

„Trvanie majetkových práv § 21 (1) Majetkové práva trvajú, ak nie je v tomto zákone ustanovené inak, počas autorovho života a 70 rokov po jeho smrti.“
Teraz bežný prehrešok aj na tejto stránke „citácia“
„§ 25 Citácia diela
Bez súhlasu autora možno použiť krátku časť zverejneného diela vo forme citácie v inom diele len na účel recenzie alebo kritiky tohto zverejneného diela alebo na vyučovacie účely, vedeckovýskumné účely alebo umelecké účely. Takéto použitie musí byť v súlade so zvyklosťami a jeho rozsah nesmie presiahnuť rámec odôvodnený účelom citácie. Pri citácii sa musí uviesť meno autora alebo jeho pseudonym, ak nejde o anonymné dielo, alebo meno osoby, pod ktorej menom sa dielo uvádza na verejnosti, ako aj názov diela a prameň. Za takéto použitie nevzniká povinnosť uhradiť autorovi odmenu.“
Takže, ak budete niekoho citovať, treba uviesť autora, prípadne zdroj citácie.
A na záver:
„Spoločné ustanovenia
(1) Práva priznané podľa tohto zákona občanom Slovenskej republiky sa vzťahujú aj na občanov iného členského štátu alebo zmluvného štátu.“
.
PS
kolega mosoj nám to trochu urýchlil.
Tento zákon nadobúda účinnosť 1. januára 2016.
Ale k jeho otázke, určite príde v dohľadnej dobe…
Ak sa na novelizácii Autorského zákona ešte nepracovalo, bude to otázka krátkeho času. Autori už počujú cinkot peniažtekov. A Brusel im v tom pomáha.

Další odpovědi
ivzez

Dřív, než nám bude milé.

Budou-li poslanci chtít, stihnou změny schválit tak, aby začaly platit
od 1. ledna 2016 nebo od 1. července 2016.

(Mosoji, máme teprve rok 2015.)

anonym

Myslím si,že to u nás jen tak brzo asi nebude.
Pokud ano,tak bez toho „D“
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=OlIRMd4aD­Nw

briketka10

Našla jsem jeden článek, ale nemohu se zase vrátit,
abych zjistila, odkdy platí taky o to musím zajímat :
http://www.pca­rena.cz/index­.php/podpora/nas-internet/legalni-ci-nelegalni-stahovani

Doplňuji :
To co jsem napsala je
asi blbost.
Toto by mohlo být ono,
ale je divné, že píšou od
1.1.2015, když je rok 2016
od 1 kapitoly .:
ZMĚNY V ZÁKONĚ O DPH od 1.1.2015
http://www.mfcr­.cz/cs/verejny-sektor/regula­ce/dane/danova-legislativa/2014/zme­ny-v-danovych-zakonech-v-roce-2015-19976#3

lexx

až bude legál origoš v krámu za stovku či méně tak snad i když…Pepa je starej koumák. podívej, koupil jsem lisovaná dvd Michael Jackson, Rolling Stones a Pražský výběr v trafice za 50 Kč/ks, to se pálit nevyplatí, to je cesta k legalizaci hudby a filmů. cena, cena…versus platy

briketka10

ivzez
vždyť já se taky spletla v roku
a napsala tuhle blbinu měla
jsem napsat, když už ten rok
je žejo
1.1.2015, když je rok 2016

ivzez

Jejda!
Mělo tam být"Briketko",…

Mosoji,
omlouvám se, špatně jsem si zapamatovala,
u koho jsem tu větu viděla.

briketka10

Tento jsem našla pro Slovensko :
http://android­portal.zoznam­.sk/2015/03/vla­da-nezmenila-zakon-stiahnutie-jednej-mp3-nelegalne/