Válek Petr

Kdy se začne prodlužovat den?

Nejlepší odpověď
Dochy

Nesouhlas s Hladou. Mělo by to být od zimního slunovratu a to rozhodně není 13.12. letos by měl být astronomický slunovrat 21.12 v 17:28. Délka dne (jako rozdíl mezi západem a východem slunce pro Prahu) je dle http://www.heavens-above.com/
17.12–19.12 8:04
20.12–22.12 8:03
23.12–25.12 8:04
26.12–27.12 8:05
(data na tomto webu zobrazují v základu východ a západ slunce s přesností na minuty, přesnější hledat nebudu… již 22.12 by měl být den o chloupek delší než 21.12)

Další odpovědi
Mc Merkurion

… jak již odpověděli jiní, od zimního slunovratu …
… nedá mi to, abych zde neuvedl odkaz na jedno video, které krásně vysvětluje pranostika „Lucie noci upije, ale dne nepřidá“ (vím, že moc lidí diskuzi nečte) …
… odkaz dávám přesto, že otázka na 13.12. položena nebyla, a tudíž nemá Hlada pravdu a s ním ani admin2 (ta teorie o onom kalendáři je sice možná, ale věda dokazuje, že ona pranostika platí stále, a nemusíme si namlouvat, že je tomu jako s říjnovou revolucí v listopadu) …
… onen slíbený odkaz: https://www.y­outube.com/wat­ch?v=B8H4j_5JT44

mvk

Když to měříme zaokrouhleně na minuty, tak v Praze bude v období od 18. do 24.12.2017

  • délka dne 8:04 h
  • délka noci 11:56 h

Počínaje 25.12.2017 se začne den prodlužovat a noc zkracovat

Zdroj: http://www.me­teogram.cz/vychod-zapad-slunce/

Hlada

Odpoledene od 13. 12.

Admin2

Stačilo využívat našeptávač a pak se podívat do archívu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-je-to-s-prodluzovanim-dnu
https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vsimli-jste-si-jak-uz-je-brzo-tma-kolem-21-hod-skoro-to-vypada-ze-bude-za-chvili-po-lete

--
Hlada má pravdu, jenže neuvedl, proč to tak bylo. Jinak více v odkazu.

Lucie noci upije, ale dne nepřidá.

"Na vině jsou nesrovnalostí mezi starším juliánským kalendářem a skutečným slunečním časem.

Ve středověku, konkrétně ve 14. až 15. století, podle něj svátek sv. Lucie v určitých letech opravdu přesně připadl na den zimního slunovratu. Papež Řehoř VIII. však v roce 1582 vydal tzv. Bulu Intergravissimas, podle níž se měl kalendář posunout o 10 dnů dopředu, aby se vyrovnalo zpoždění juliánského kalendáře za astronomickým.

Po reformě kalendáře se tedy dny posunuly a pořekadlo přestalo mít reálný podklad. Přesto se nám zachovalo dodnes. Stejně, ty změny v délce dne kolem Vánoc již nejsou tak pronikavé, důležité je, že se nám Slunce začne již brzy vracet." atd.

Uvedeno ve zdrojích, které jsou uvedeny v odpovědích.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-znamena-prislovi-lucie-noci-upije-a-dne-neprida

Kepler

Hlada ani admin2 nemají pravdu, protože nepochopili otázku: Kdy se začne prodlužovat den? Tedy čas budoucí. Dochy má pravdu a přes to nejede vlak.

Admin2

  1. Je vidět, že jste stejně jako Mc Merkurion nerozklikl první dva odkazy, v nichž jsou odpovědi na otázku, která potvrzuje odpověď Dochyho. Takže, proč uvádíte nepřesnou informaci?
  2. Hlada na otázku odpověděl, i když bohužel chybně.

Proto bylo třeba uvést jeho odpověď na správnou míru a tak si rozšířit informace.

Kdo tedy nečetl pozorně?

Admin2 to určitě nebyl.

Mc Merkurion

… mimochodem o „pořekadlu“ je řeč i v tvé odpovědi, proč o pár řádků toto zapíráš? „Nejde o pořekadlo, používá se stále, i když není pravdivé …“ >>> jde snad o pranostiku, nebudu bazírovat na slovíčkách, jen je potřeba si uvědomit, že když někoho kritizuju, nesmím tu samou věc použít sám …
… důležité je, ale že ono smysl neztratilo, a právě naopak, se změnou kalendáře ho dostalo ( je ovšem také možné, že dodatek byl přidán až po změně kalendáře, aby tak byl zachován smysl ) …
…nebo on má doma někdo starý kalendář? prostě, odpověď, že den se začne prodlužovat 13.12. je chybná, a kdo to nedokáže pochopit, měl by se vrátit do školy …

Mc Merkurion

… dyť to píšu, nečtou otázku …

Mc Merkurion

pro admin2: … o svaté Lucii Hlada nehovoří (o té píši já v diskuzi), on píše o 13. prosinci, a to je něco jiného, proč se říká, že Lucie noci upije (zkrátí noc), ale nepřidá dne (to znamená, že se den neprodlouží) je krásně popsáno zde: http://www.as­tro.cz/clanky/slu­necni-soustava/proc-svata-lucie-noci-upije-a-dne-neprida.html
… říkám to neustále: ČTĚTE OTÁZKU: zněla „Kdy se začne prodlužovat den“ odpověď Hlady je tedy špatná, o pořekadlu je řeč v diskuzi …

Admin2

Mc Merkurion,

je třeba si uvědomit, že 13. 12. je svátek Lucie. Z náznaku vyplývá, že Hlada poskytl starší informaci, která kdysi platila.

"Kdy se začne prodlužovat den? 13. 12., tedy na Lucii, i když dnes již neplatí. Proto vysvětleno v odkazu. Nejde o pořekadlo, používá se stále, i když není pravdivé.

Mc Merkurion

… bohužel, je vidět, že ani admin nečte pořádně odpovědi, jinak by si přečetl moji odpověď, „noci upije“ mohlo platit dříve, ale právě ten dodatek: „dne nepřidá“ se vztahuje k oné astronomické verzi, kterou asi nikdo nečetl … škoda … nebo máte jiný vysvětlení pro onen dodatek, na základě teorie o posunutém kalendáři? v onom původním kalendáři, totiž přidala i dne … právě proto je odpověď špatná … kdyby otázka zněla "kdy se začne zkracovat noc, měl by Hlada, i stará teorie pravdu …

Mc Merkurion

Hlada: … sv. Lucie noci ukrojí, ale dne nepřidá …

Hlada

Právě proto píšu odpoledne.
Dopoledne se začne prodlužovat až 5.1.

Mc Merkurion

… nene, ono se totiž nezačne prodlužovat ani odpoledne, jen se prodlouží soumrak …