Avatar uživatele
purry

Zkracují a prodlužují se dny během roku rovnoměrně?

V obdobích mezi rovnodennostmi se dny oproti nocím buď zkracují nebo prodlužují. Děje se tak v pravidelném neměnném tempu – každý den o stejný časový úsek? Nebo se v některých obdobích zkracují či prodlužují dny více a jindy méně?
Doplňuji:
Díky za odpovědi! Zajímá mě, jestli DOBA, o kterou se zkracují dny od podzimní rovnodennosti, je pořád stejná až do zimního slunovratu, nebo se v průběhu mění. Např. jestli jde denně třeba o 6 minut nebo NĚKDY o 3 minuty a JINDY o 10? 😉

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: purry

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Lencis před 5352 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
jarčáč

Na tvou otázku odpovím, že ano. Děje se tak ve stejném rytmu.Rovnodennosti jsou okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník.

I když je rovnodenost věcí stejně opakujícího se rytmu.S ohlédnutím na náš kalendář, či naše počítání času se může zdát, že tomu tak není.odchylku může tvořit nejen minuty ale i hodiny.Náš kalendář a počítání času není přesný.vždy't měsíc v průměru měří cca 30,6 dne

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rov­nodennost

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Dandi

Pokud jsem pochopil otázku správně, tak sice ano, je to rovnoměrné, ale ne vůči našemu kalendáři (viz zdroj). Rovnodennost přichází vždy v jinou hodinu nebo dokonce den, takže jestli to nejspíše rovnoměrné není =)

Zdroj: http://rovnoden­nost.navajo.cz/

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal

Většinou ano,ale v den rovnodenosti nepravidelně

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Attack-design

ano

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
anonym

Otázka je stará, náhodou jsem ji objevila. Od jarní rovnodennosti přibývá 1 minuta denně, prodlužuje se den, krátí noc. Změna na stává v červnu, kdy je nejdelší den a nejkratší noc. Den se začíná o 1 minutu zkracovat až do prosince, kdy nastane nejkratší den v roce a nejdelší noc. Pak se opět den začíná o 1 minutu prodlužovat až do jarní rovnodennosti. O tom svědčí i pranostiky – Na Nový rok, o slepičí krok. Na Hromnice, o hodinu více.

před 5127 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek