purry

Zkracují a prodlužují se dny během roku rovnoměrně?

V obdobích mezi rovnodennostmi se dny oproti nocím buď zkracují nebo prodlužují. Děje se tak v pravidelném neměnném tempu – každý den o stejný časový úsek? Nebo se v některých obdobích zkracují či prodlužují dny více a jindy méně?
Doplňuji:
Díky za odpovědi! Zajímá mě, jestli DOBA, o kterou se zkracují dny od podzimní rovnodennosti, je pořád stejná až do zimního slunovratu, nebo se v průběhu mění. Např. jestli jde denně třeba o 6 minut nebo NĚKDY o 3 minuty a JINDY o 10? 😉

Odpovědi
jarčáč

Na tvou otázku odpovím, že ano. Děje se tak ve stejném rytmu.Rovnodennosti jsou okamžiky, kdy Slunce přechází přes rovník.

I když je rovnodenost věcí stejně opakujícího se rytmu.S ohlédnutím na náš kalendář, či naše počítání času se může zdát, že tomu tak není.odchylku může tvořit nejen minuty ale i hodiny.Náš kalendář a počítání času není přesný.vždy't měsíc v průměru měří cca 30,6 dne

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Rov­nodennost

Dandi

Pokud jsem pochopil otázku správně, tak sice ano, je to rovnoměrné, ale ne vůči našemu kalendáři (viz zdroj). Rovnodennost přichází vždy v jinou hodinu nebo dokonce den, takže jestli to nejspíše rovnoměrné není =)

Zdroj: http://rovnoden­nost.navajo.cz/

Michal

Většinou ano,ale v den rovnodenosti nepravidelně

Attack-design

ano

anonym

Otázka je stará, náhodou jsem ji objevila. Od jarní rovnodennosti přibývá 1 minuta denně, prodlužuje se den, krátí noc. Změna na stává v červnu, kdy je nejdelší den a nejkratší noc. Den se začíná o 1 minutu zkracovat až do prosince, kdy nastane nejkratší den v roce a nejdelší noc. Pak se opět den začíná o 1 minutu prodlužovat až do jarní rovnodennosti. O tom svědčí i pranostiky – Na Nový rok, o slepičí krok. Na Hromnice, o hodinu více.