Kelt

Kdy se začíná uplatňovat humor v kultuře? Je to nějak doloženo?

Kdy se začíná objevovat humor? Například v městech hráli komedianti hry, diváci se tomu smáli. Možná tomu bylo už v době oktrokářské v Egyptě, Řecku, ale takové věci byly založeny na mluveném slovu, patrně text nikdo nepsal. Panstvo se tomu smálo, ale hercům často do smíchu nebylo, protože to dělali, aby dostali jídlo. Většina řeckých děl jsou dramata, obvykle s tragickým koncem. Kdy se tedy začíná uplatnovat humor?Ve filmu se humor objevuje hned na počátku grotesky. V hudbě, divadle,literatuře a pod. Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Ve starověkých orientálních literaturách se o humoru nepíše. Možná ve vědeckých odborných textech.

Nejstarší písemné památky byly vytvořeny orientálními
kulturami. Orientální literatury jsou souhrnem písemnictví
nejstarších asijských civilizací. Jedná se o počátek
písemnictví v celosvětovém měřítku vůbec. Zpočátku jen
úřední, správní a náboženské dokumenty byly postupně
doplňovány také uměleckou literaturou v dnešním slova
smyslu. Nejstarší památky byly vytvořeny v době, kdy v
Evropě vládl pravěk.
Nejde o příběhy komické.
Nejstarš sumerskéí dílo Epos o Gilgaméšovi, staroegypské – zaříkadla a úvahy o nesmrtelnosti, Indie – Kámásútra, Čína – Konfuciova moudra, arabská literatura Tisíc a jedna noc – raný středověk., hebrejská – Starý zákon..

Antická literatura vytvoříla základ evropské kultury.
Podle učebnice ltieratury.

V Keplerově odkazu na Wikipedii nejsou uvedená časová data, kdy komedie vznikla.

Pojem antika zahrnuje období řecké literatury od 8. století př. n. l. – 2. a 1. st. př. n. l. do období expanze Říma. a období římské literatury od 3. st. př. n. l. – 5. st. n. l.

Takže doplňuji.

Řecké drama vzniklo v tzv. období attickém v 5. a 4. st. p. n. l. – vrchol otsrokářské demorkacie a vznik Athén.

Drama vzniklo z obřadních her na oslavu boha Dionýsa. Hrál jeden herec a sbor (chór), později 2 – 3 herci, vždy muži, hráli v maskách, hráli i ženské role. Rozhodující úlohu měl sbor.

Tragédie = kozlí píseň je starší, komedie ´ – z řeckého komo = pěvec, , je mladší.

Znaky antické komedie:
veelohra, komický účinek, zesměšňování jevů života, útok na morálku, politické poměry, žert, šťastný konec, dialog.

Aristofanés – Jezdci, Źáby, Mír – řeší aktuální problémy, přetvářku atd.

V římské liertsuře vznikla komedie později, až ve 3. st. p. n. l.
Plautus – čerpá ze života obyčejných lidí
Komedie o hrncí – později Moliérův Lakomec
Pseudolus – o prohnaném otrokovi

Doplním o humor až satiru v české literatuře – 2. pol. 14. století – tzv. doba Karlova

Podkoní a žák – spor mezi těmito dvěma aktéry o tom, kdo má leoší život
Mastičkář – výsměch středověkým lékařům, podvodníkům, ostře útočí na mnichy. . Slouží k pobavení
Hradecký rukopis – duchovní a hmorné satiry

Smil Flaška z Pardubic

Rozvo humorné literatury pak nastává v době národního obrození –

Jen jména – V. Kliment Klicpera, J. K. Tyl, K. Havlíček atd.

Chcete-li se dovědět víc o humoru v české literatuře, projděte si odkaz Toto téma je jednou z maturitních otázek.

http://www.ima­turita.cz/matu­ritni-otazky/cesky-jazyk/humor-a-satira-v-ceske-literature/321/

Další odpovědi
Kepler

Komedie vznikla v Athénách (v antickém Řecku). Byla to nižší divadelní forma než tragédie. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Komedie

led

Divadelná hra v zmysle ako ju poznáme dnes, vznikla a bola napísaná už v časoch Antiky, Nebudem rozpisovať mená stačí, pozrieť do odkazu v Keplerovej odpovedi.
Malé vystúpenia, vlastne boli predchodcom klasickej divadelnej hry, boli väčšinou o živote bohov, dramatický prednes bájí a povestí, neskôr prešli aj k vtipným, satyrickým ukážkam reálneho života. Neskôr sa Helénske divadlo hralo s maskami, ktoré svojim tvarom úsmev, smútok, ukazovali charakter postavy, často bolo doprevádzané hrou na hudobný nástroj lutna, píšťala…
Ešte aj dnes poznáme protivojnovú komédiu o ženách, ktoré odmietli mužom vášeň a s..x pokiaľ budú viesť vojnu Lysistrata od Aristofana.