Avatar uživatele
Zlatý

Kdy se přestaly nosit klobouky?

A přišlo to ráz na ráz, a nebo s tím postupně přestávala jedna země za druhou?

Protože třeba v itálii ten dědula v noční košili klobouček pořád ještě nosí.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Co to vlastně bylo za den, kdy většina mužů v západním světě přestala nosit klobouky? Do té doby měli v létě na hlavách slamáky a v zimě plstěné klobouky. V Londýně se ulice jen hemžily tvrďáky a Paříž byla plná baretů. Pokrývky mužské hlavy navíc srozumitelně vypovídaly o společenském postavení svých nositelů. Francouzští, italští a španělští dělníci nosili čepice se štítkem nebo barety, ale muži, kteří v kancelářích přemisťovali papíry, měli na ulici na hlavě měkký klobouk nebo buřinku.

Jakmile do výtahu, kterým byli opatřeny moderní budovy, vstoupila známá či neznámá žena, všichni přítomní muži smekli. Totéž se odehrálo, když muž potkal známou ženu na ulici. Klobouk byl také na hlavě jen pod otevřeným nebem – v místnosti by okamžitě vzbudil pohoršení jako svědectví o špatném vychování. Pokud jde o vysoké cylindry, dnes je uvidíte jen v historických filmech o životě lepší společnosti a nanejvýš ještě na královských svatbách.

O kloboucích a jejich ústupu ze slávy se rozepsala dopisovatelka kanadského deníku National Post. V jeho článku jsme narazili na zajímavou teorii o tom, proč muži přestali nosit klobouky. Její autoři a stoupenci tvrdí, že se to stalo ve chvíli, kdy se v americké televizi objevil prostovlasý prezidentský kandidát John Kennedy. K jeho vítězství přispěl i přitažlivý zjev nezastíněný žádným kloboukem, a tak ho brzy odložil i zbytek mužů ve Spojených státech, Kanadě, Velké Británii i ve Francii. Pánské klobouky jako nezbytná součást oblečení jsou od té doby zřejmě nadlouho ty tam.

http://www.rozhlas.cz/…
Doplňuji:
O tom, že se klobouky příliš nenosí, se dá najít hodně informací na netu.

V dnešní době už není moc obvyklé nošení klobouků, ale třeba se to někomu bude hodit.
--
Klobouky se nenosí jako dřív. Mimo slavnostní příležitosti se objevují především u starší generace, odchovanců 50. let. K dnešnímu životnímu stylu se nehodí. Snad jen letní klobouky, nebo se objevují u malých dětí. . Dnešní mladá generace je jediná, která klobouky nenosí.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Kloubouky už se nenosí???
;-)
Já si nevšiml, takže klobouk nosím (byl-li by kulich na dané ´akci´ nevhodný) pořád...


Avatar uživatele

Odkud jsi takovou informaci sebral? Klobouky nosím celý život a nejsem zdaleka sama.
Doplňuji:
S annasinou verzí, že mladá generace klobouky nenosí, nesouhlasím. Dcera je nosila už na gymplu a její spolužačky a kamarádky(i ty mladší) také nosí klobouky dodnes (jsou to mladé ženy od 20 do 35 let).
Takže lze otázku uzavřít takto: v dnešní době není nošení klobouků davovou módou ale spíše projevem dobrého vkusu.


Avatar uživatele
Stříbrný

Klobouky se nosí pořád. Já jich mám asi dvacet, co já vim, mám je na polici v chodbě. Oblečení bez pokrývky hlavy není celé, zrovna tak kalhoty bez opasku, na to se mi taky divně kouká.


Avatar uživatele
Pokročilý

Nepřestali...

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

bolak

ocko: neznám nikoho z mojí generace, kdo by nosil klobouk, a myslím že kdybych si nějakej nasadil, tak by se mě asi lidi smáli :)) naopak když se podívám na nějakej film pro pamětníky, tak 99% lidí (tedy mužů) ho na hlavě má, takže podle mého se nosit přestaly, nebo bylas teď někdy venku?..

Avatar uživatele

anonym

bolaku, můj bývalý šéf klobouky nosí celý život. Je mu dnes 45 let a představit si ho s jinou pokrývkou hlavy nedokážu. Vždy to byl elegán a ujišťuji Tě, že se mu nikdy nikdo nesmál.
Na podzim se v Železném Brodě na zastávku přihrnula skupina mladých lidí a klobouky měli s jedinou výjimkou všichni (bylo jich asi 7). Pozornosti neunikli, protože byli všichni oblečeni opravdu velmi elegantně.

Avatar uživatele
Stříbrný

Samba

bolák, klobouky se teď nosí víc, než kdy jindy, hlavně ve větších městech, kde lidi nemaj předsudky a je jim jedno "co řeknou lidi", klobouk je ale celkem drahá záležitost, koukej, i muži samozřejmě...

https://www.google.cz/…

Avatar uživatele
Zlatý

Sůwa

Některé je nosit nepřestaly :

http://screenshot.cz/… :-)))

Avatar uživatele
Bronzový

gagaga

suwo, tak se to ( na me ) provalilo uz i tady ! :(
-iv-

Avatar uživatele
Zlatý

Sůwa

Na tebe néééééééééééééé :-)))

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3820
Zlatý Drap 2286
Zlatý led 1648
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý marci1 1275
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 869
Zlatý mosoj 846
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.